Ekonomická diplomacia bude posilnená a navýši sa aj rozpočet, exportéri vítajú zámer novej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZV: Premiér navštívil ministerstvo
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve zahraničných vecí SR. Bratislava, 30. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada slovenských exportérov pozitívne vníma úvodné stanoviská predsedu vlády Roberta Fica a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára týkajúce sa podpory ekonomickej diplomacie a zvýšenia rozpočtu rezortu zahraničných vecí.

Medzinárodné vzťahy poznačené krízou

Ako zdôrazňujú exportéri, v medzinárodných vzťahoch poznačených ekonomickou krízou, sankciami a inými prekážkami v zahraničnom obchode sa totiž čoraz viac do popredia dostáva dôraz na presadzovanie národných ekonomických záujmov.

Rada pritom dlhodobo poukazuje na finančnú a personálnu poddimenzovanosť slovenskej zahranično-obchodnej politiky.

Exportéri potrebujú pozitívne zmeny

Vyjadrenie premiéra Fica a ministra Blanára sú bezprecedentné z pohľadu podpory ekonomickej diplomacie. Takúto politickú objednávku sme na Slovensku dlho nemali a naši exportéri potrebujú pozitívne zmeny. Pozitívne hodnotím vyjadrenia o posilnení počtov obchodných radcov ako aj zvýšení rozpočtu ministerstva, nakoľko naši susedia pracujú s rádovo vyššími rozpočtami a oveľa vyšším počtom ekonomických diplomatov v zahraničí,“ uviedol predseda rady a bývalý štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Lukáš Parízek.

Exportéri sú pripravení pomáhať pri reformách v oblasti ekonomickej diplomacie a ponúkajú ministerstvu spoluprácu.

Rada slovenských exportérovje profesionálna platforma firiem a odborníkov, ktorá vznikla v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať ich záujmy súkromného sektora v celospoločenskej diskusii. V súčasnosti má vyše 100 partnerov a členov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárLukáš ParízekRobert Fico
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR)Rada slovenských exportérov