Automobilky EÚ vyviezli viac ako päť miliónov áut, najviac išlo do Spojeného kráľovstva a USA

Osobné autá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Automobilky pôsobiace v Európskej únii (EÚ) vyviezli v minulom roku za jej hranice takmer 5,6 milióna osobných motorových vozidiel.

Do USA išlo 700-tisíc vozidiel

V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje nárast o približne 10 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), najviac vozidiel putovalo do Spojeného kráľovstva. Celkovo išlo o takmer pätinu všetkých vývozov.

Na druhom mieste nasledovali Spojené štáty americké a tretiu priečku obsadila Ukrajina. Do prvej päťky sa ešte dostali Čína a Turecko. Do USA vyviezli automobilky EÚ viac ako 700-tisíc vozidiel.

Najvýraznejší medziročný nárast

Medziročne to predstavuje nárast o necelých 13 %. Na Ukrajinu smerovalo takmer 440-tisíc automobilov. Vývozy do tejto krajiny pritom zaznamenali najvýraznejší medziročný nárast, a to o 110 %. Do Číny sa vyviezlo niečo cez 400-tisíc áut a do Turecka okolo 330-tisíc.

Vývoz osobných automobilov z EÚ mal podľa ACEA v uplynulom roku hodnotu 157,3 mld. eur. Oproti roku 2021 stúpol o 24 %. V tomto prípade patrí prvenstvo USA, Spojené kráľovstvo je na druhom mieste a po ňom nasleduje Čína.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia