Automobilky na Slovensku vyrobili za deväť mesiacov 800-tisíc vozidiel, medziročne je to viac o 10 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výroba áut
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/
Tento článok pre vás načítala AI.

Automobilky na Slovensku vyrobili za deväť mesiacov tohto roka 809 202 vozidiel. V rovnakom období minulého roka to bolo 736 625 áut.

Slovensko je na štvrtom mieste

Medziročne tak produkcia stúpla o 9,9 %. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov. Uvedeným výsledkom sa Slovensko v rámci produkcie automobilov v Európskej únii dostalo na štvrté miesto.

Celkovo sa od januára do konca septembra 2023 v únii vyrobilo viac ako deväť miliónov vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 14 %.

Podľa asociácie je to dôsledok postupného uvoľňovania problémov v dodávateľských reťazcoch, ktorý umožňuje zvýšenie objemu výroby.

Nemecko vedie, Rumunsko zaznamenalo pokles

Kľúčovým západoeurópskym výrobcom automobilov sa darilo dobre, v objeme vedie Nemecko, ktoré vyprodukovalo takmer tri milióny áut a medziročne posilnilo výrobu o 22,4 %.

Druhé miesto v rebríčku patrí Španielsku, ktorého automobilky za prvé tri kvartály aktuálneho roku opustilo necelých 1,4 milióna automobilov a tretie susednej Českej republike, kde výroba prekročila milión vozidiel.

Španielsko rástlo o 9,6 %, Česko o 13,6 %. Najvyššie tempo rastu na úrovni 32,4 % evidovalo v uvedenom období Belgicko, naopak, jedinou krajinou z TOP 10 výrobcov, ktorá zaznamenala pokles produkcie, bolo Rumunsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia