Analytici predpovedajú náročný prvý polrok, kľúčová však bude kondícia automobilového priemyslu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, automobilka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Hoci priemysel v súčasnosti takpovediac vzdoruje druhej vlne pandémie, veľmi priaznivý vývoj v ďalších mesiacoch analytici neočakávajú a prvý polrok bude stále náročný. Vo februári priemyselná produkcia medziročne mierne vzrástla o 1 %.

Smerom nahor priemysel ťahala hlavne výroba strojov. Automobilový priemysel, ktorý patrí k ťahúňom našej ekonomiky, zažil v januári najvýraznejší prepad výroby od prvej vlny pandémie.

Avšak vo februári sa mu podarilo prehupnúť opäť do zelených čísiel a medziročne mierne vzrástol. Automobilky ako exportne orientované odvetvie ťažia hlavne z rastúceho dopytu z ázijských krajín.

Prvý kvartál silno zasiahla koronakríza

„Očakávame, že vývoj priemyselnej výrobe nebude úplne priaznivý ani v ďalších mesiacoch. Prvý kvartál a zatiaľ aj úvod druhého kvartálu sú totiž silno zasiahnuté koronakrízou v Európe,“ poznamenala analytička 365.bank Jana Glasová.

V medziročnom porovnaní čísla podľa nej nemusia vyzerať zle, keďže vlani v mesiacoch marec až máj prišiel veľmi prudký prepad produkcie pre prvú vlnu pandémie.

Zlepšenie očakávajú až v druhom polroku

Pandemická situácia sa u nás síce začína postupne zlepšovať, avšak koronakríza bude podľa Glasovej sužovať našu ekonomiku dovtedy, kým nedosiahneme vyššiu úroveň zaočkovanosti populácie. Až potom sa bude môcť náš život vrátiť do normálu.

„Teda z pohľadu ekonomického rastu aj z pohľadu priemyselnej výroby bude prvý polrok tohto roka stále náročný. Zlepšenie očakávame až v druhom polroku, kedy výraznejšie ožije domáci aj zahraničný dopyt a priemyselníci budú môcť takpovediac „šliapnuť na plyn,“ uzavrela Glasová.

Kondícia automobilového priemyslu bude kľúčová

Pre slovenský priemysel bude podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka naďalej kľúčová najmä kondícia automobilového priemyslu.

„Predpokladáme pritom, že s ustupujúcou pandémiou sa začne postupne zotavovať aj dopyt po nových autách na kľúčovom európskom trhu, ktorý sa v úvode roka opäť prepadol,“ informoval Koršňák.

Analytik očakáva, že produkcia aj počas jari bude stále zaostávať za maximami spred vypuknutia pandémie, hoci v dôsledku priaznivého bázického efektu bude vykazovať extrémne silné dynamiky medziročného rastu.

„Úrovne spred krízy by mohol priemysel podľa našich odhadov udržateľne dosiahnuť najskôr až v druhej polovici tohto roka, resp. v úvode roka 2022,“ dodal Koršňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie 365 bankUniCredit Bank