Americké firmy na pokročilé technológie dostali od Bidena 10-ročný zákaz budovania závodov v Číne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
USA, Čína, vlajky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americké technologické spoločnosti, ktoré dostávajú federálne financovanie, budú mať na 10 rokov zakázané v Číne stavať zariadenia pre „pokročilú technológiu“.

Administratíva prezidenta Joea Bidena to oznámila v rámci plánu v objeme 50 miliárd dolárov zameraného na vybudovanie lokálneho polovodičového priemyslu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Budeme implementovať ochranné opatrenia, aby sme zabezpečili, že tí, ktorí dostávajú prostriedky, nemôžu ohroziť národnú bezpečnosť… nesmú tieto peniaze použiť na investovanie v Číne, nemôžu v Číne vyvíjať špičkové technológie… na obdobie desiatich rokov,“ vysvetlila príslušný zákon o čipoch a vede ministerka obchodu Gina Raimondo. Existujú však aj výnimky.

USA a Čína majú dlhodobý spor o obchode a technológiách. V auguste americký prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorým vyhradil 280 miliárd dolárov na výrobu špičkových technológií a vedecký výskum, v čase, keď sa hromadia obavy, že USA strácajú technologický náskok v porovnaní s Čínou. Investície zahŕňajú daňové úľavy pre spoločnosti, ktoré budujú závody na výrobu počítačových čipov v USA. Spojené štáty v súčasnosti vyrábajú zhruba 10 % celosvetovej ponuky polovodičov,

(1 EUR = 0,9928 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gina RaimondováJoe Biden