Zničenie Kachovskej priehrady ovplyvnilo komoditné trhy, globálne ceny pšenice stúpli a zdražela aj kukurica

Pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kolaps Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny spôsobil rast globálnych cien pšenice. Na Chicagskej komoditnej burze (CME) pšenica v úvode utorkového obchodovania zdražela o 2,4 percenta.

Cena kukurice stúpla o viac ako jedno percento a cena ovsa si pripísala 0,73 percenta.

Pochmúrne následky a veľké riziko

Zničenie Kachovskej priehrady a vodnej elektrárne na rieke Dnipro v oblasti, ktorá je pod kontrolou ruských ozbrojených síl, vyvolalo obavy z potenciálneho narušenia globálnych dodávok potravín. Na juhu Ukrajiny sú rozsiahle poľnohospodárske plochy.

Riaditeľ výskumnej firmy SovEcon uskutočňujúcej výskum čiernomorských poľnohospodárskych trhov Andrej Sizov uviedol, že kolaps priehrady je pravdepodobne „veľkou eskaláciou s pochmúrnymi následkami a veľkým rizikom“.

Komoditní analytici peňažného ústavu Citi konštatovali, že utorkový incident je „pripomienkou pretrvávajúcich inflačných rizík na trhoch tovarov“.

Rusi obviňujú Ukrajincov

Ukrajina obvinila Rusko z toho, že priehradu vyhodilo do vzduchu. Ruskí predstavitelia kolaps priehrady dávajú za vinu ukrajinskému bombardovaniu oblasti o ktorú sa bojuje.

Podľa Moskvy ide aj o zámer odrezať Krym od dodávok vody. Ukrajinský polostrov Krym Rusko nelegálne anektovalo v roku 2014.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Sizov