Únia miest vyjadrila podporu ZMOS-u a tvrdí, že za potravinové púšte môže centrálna vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
obchod, potraviny
Spustenie pilotného programu by prinieslo kamenné predajne potravín aspoň do piatich obcí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zodpovednosť za potravinové púšte na Slovensku nesie v plnom rozsahu centrálna vláda. Únia miest Slovenska (ÚMS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej hovorkyňa Daniela Piršelová.

ÚMS vyjadrila podporu Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré sa snaží riešiť problém obcí, ktoré nemajú prístup k potravinám, pretože sa v nich nenachádza žiadna predajňa potravín.

Roztrieštené zdroje

Podľa ÚMS vláda už desaťročia nedokáže riešiť prehlbujúce sa regionálne rozdiely a odmieta posilniť miestnu samosprávu.

Únia za problém považuje napríklad roztrieštenosť zodpovednosti za rozvoj regiónov na centrálnej úrovni. Opakovane upozorňuje na potrebu rekonštrukcie ústredných orgánov štátnej správy a miestnej štátnej správy.

„Je nepochopiteľné, prečo máme osobitne zodpovedné jedno ministerstvo za regionálny rozvoj, druhé za mestský rozvoj a za vidiecky rozvoj tretie ministerstvo. Týmto nielenže komplikujeme ucelené stratégie a dobré zákony, ale trieštime aj efektívne využitie zdrojov,“ uviedla ÚMS.

Rovnako, ako dodala, nerozumie tomu, prečo nedokáže ministerstvo pôdohospodárstva nastaviť program rozvoja vidieka tak, aby podporilo dostupnosť základných služieb pre obyvateľov menších obcí.

Iné krajiny problémy vyriešili

Zástupcovia miest pritom poukazujú na to, že podobné problémy majú aj iné krajiny, ktoré ich však vyriešili. Za príklad dávajú Českú republiku, Rakúsko či nemecké Bavorsko.

ÚMS si tiež myslí, že problematike by mali venovať väčšiu pozornosť aj vyššie územné celky, ktoré sú zodpovedné za rovnovážny rozvoj nimi spravovaného územia.

„Dokonca si myslíme, že aj iniciatívne analytické materiály ZMOSu mali byť už roky zabezpečované vyššími územnými celkami, aby mohli lepšie nastaviť, v spolupráci s obcami, svoje programy rozvoja a žiadať centrálnu vládu o súčinnosť,“ dodala ÚMS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚMS Únia miest SlovenskaZMOS Združenie miest a obcí Slovenska