Slovensko je v produkcii obilnín nadštandardne sebestačné, máme dosť pre seba aj export

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žatva, obilniny
Foto: archívne, SITA/Nina Bednáriková

Slovensko je v produkcii obilnín dlhodobo sebestačné. V hospodárskom roku 2021/2022 vypestovalo viac ako 4,3 mil. ton obilnín, domáca spotreba predstavovala viac ako 2,5 mil. ton.

Sebestačnosť dosahuje 167 percent, čo predstavuje dostatočnú ponuku pre domáci spracovateľský priemysel a pre export. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Vysoká trhová sebestačnosť

Slováci spotrebujú oveľa menej obilnín, ako pestovatelia dopestujú. Slovensko je dlhodobým exportérom obilnín a každoročne vyvezie približne 40 percent z domácej produkcie.

Vďaka úsiliu našich poľnohospodárov sa nám na Slovensku už dve desaťročia darí dosahovať sebestačnosť v produkcii obilia na viac ako 100 %. Poľnohospodári na Slovensku aj v zložitých podmienkach tohto roka vypestovali kvalitné obilniny a ponúkli na trh dostatočné množstvo pre spracovanie. Miera sebestačnosti v obilninách na slovenskom trhu je tak v súčasnosti vysoká,“ uviedol agrorezort.

Využitie obilia u nás

Obilniny sa na našom území pestujú od nepamäti. Hlavne preto, že sa z nich vyrába chlieb, koláče, pivo či liehoviny. Využitie obilnín je významné aj v chove a výžive hospodárskych zvierat. Poskytujú objemové krmivo, podstielku hospodárskym zvieratám, využívajú sa na prírodné staviteľstvo, energetické účely a rôzne priemyselné využitie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR