Voliči neexperimentovali, stavili na istotu. Pre politikov na národnej úrovni je to podľa Cirnera zdvihnutý varovný prst

VOĽBY: Otvorenie volebných miestností
Vhadzovanie volebného lístka do volebnej urny v meste Stará Turá počas spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022. Stará Turá, 29. október 2022. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Voličstvo neexperimentovalo, stavilo na istotu. Pre agentúru SITA to povedal politológ Michal Cirner z Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. „Toto boli voľby kontinuity a spokojnosti voličov s výkonom volených predstaviteľov samosprávy,“ dodal politológ.

Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku

Zmeny podľa neho nastali len tam, kde aktuálni predsedovia nekandidovali, no vo väčších mestách či v krajoch je podľa neho výnimiek málo. Prístup k novým kandidátom označil za konzervatívny a voľby sa podľa neho vyznačovali racionálnym uvážením.

Najnižšia účasť za posledný čas

Účasť v komunálnych voľbách bola najnižšia za posledný čas. Cirner to pripisuje termínu volieb, ale i kratšiemu času na hlasovanie. Svoju rolu podľa neho zohrali aj informácie o dlhšom hlasovaní a čakaní voličov pred volebnými miestnosťami, či komplikovanosť spojených volieb.

Spojenie volieb podľa politológa zvýšilo účasť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov tak, že sa temer vyrovnala účasti v komunálnych voľbách. Avšak keďže išlo o prvé spojené voľby, považuje za potrebné počkať na ďalšie, aby bolo možné porovnávať.

Varovný prst pre poslancov NR SR

Dominanciu nezávislých kandidátov označil za neprekvapivú, je to dlhodobý trend. Voličstvo podľa neho vníma komunálnu politiku menej stranícky a k politickým subjektom prejavuje nedôveru. Cirner sa vyjadril, že zo strán si svoje pozície zachovalo KDH, prekvapivé výsledky dosiahla Aliancia, no aj Hlasu-SD sa podarilo etablovať, keďže došlo k prerozdeleniu hlasov pre kandidujúcich tejto strany a Smeru-SD.

„Poslanci parlamentu väčšinou pohoreli, a to bolo asi to referendum o vláde alebo o tom, čo si voliči myslia o výkonnosti parlamentu. Pre politikov na národnej úrovni je to zdvihnutý varovný prst,“ povedal.

Prekvapil Becík aj Oľha

Prekvapivý výsledok bol podľa Cirnera v Nitrianskom samosprávnom kraji. Belicu veľmi tesne porazil Becík, a teda išlo o boj medzi kandidátmi strán Smer-SD a Hlas-SD. Podľa Cirnera to svedčí o pokračujúcom odpútavaní sa Hlasu-SD od strany, z ktorej vzišiel.

„Voľby v Prešove boli tiež zaujímavé, na pána Oľhu by som si nevsadil oproti v prieskumoch favorizovanému exprimátorovi Hagyarimu. Prešov vždy vie prekvapiť,“ uzavrel politológ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František OľhaMichal CirnerMilan BelicaPavel HagyariStanislav Becík
Firmy a inštitúcie AlianciaHlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieNSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)SMER-SD