Voľby by vyhral Hlas, strana SaS je pred Smerom a kotlebovci sú pod dvomi percentami

Pellegrini, Matovič, Majerský, Fico, Kotleba, Bihariová, Sulík, Kollár
Foto: SITA - koláž WBN.

Voľby by začiatkom marca vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 18 percent.

Druhé miesto obsadila Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej by svoj hlas odovzdalo 14,7 percenta voličov. Na tretom mieste sa umiestnila strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorú by volilo 14 percent oslovených.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila agentúra Ako od 8. do 11. marca na vzorke 1 000 respondentov.

Kotlebovci sú pod dvomi percentami

Do Národnej rady SR by sa dostalo osem politických subjektov. Na ďalších miestach sa umiestnili hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (9,4 percenta), Progresívne Slovensko (8,9 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,4 percenta), Sme rodina (6,2 percenta) a hnutie Republika (5,7 percenta).

Naopak, pred bránami parlamentu by ostali Slovenská národná strana (3,9 percenta), Szövetség – Aliancia (3 percentá), strana Za ľudí (2,6 percenta), Maďarské fórum (2,3 percenta) či Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (1,8 percenta).

Dve tretiny ľudí vedeli, koho voliť

Prieskum vypracovali podľa medzinárodných štandardov kvality Wapor, Esomar a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorých je agentúra Ako členom.

Respondentom v prieskume položili otázku: „Skúste si predstaviť, že by sa teraz najbližší víkend znovu konali parlamentné voľby do NR SR. Išli by ste voliť? A ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Prečítam vám strany v náhodnom poradí, alebo môžete menovať aj nejakú inú“.

Z celkového počtu účastníkov prieskumu by 66,2 percenta vedelo, koho by šlo voliť, 14,2 percenta by nešlo voliť, 17,6 percenta nevedelo odpovedať a zvyšné dve percentá nechcelo odpovedať.

Názov politického subjektu Preferencie v % Počet mandátov v NR SR
Hlas-SD 18,0% 32
SaS 14,7% 26
Smer-SD 14,0% 25
OĽaNO 9,4% 17
Progresívne Slovensko 8,9% 16
KDH 7,4% 13
Sme rodina 6,2% 11
Republika 5,7% 10
SNS 3,9%
Szövetség – Aliancia 3,0%
Za ľudí 2,6%
Maďarské fórum 2,3%
ĽSNS 1,8%
Dobrá voľba a Umiernení 0,9%
Spolu-OD 0,5%
Naša vlasť 0,3%
KSS 0,2%
Život – národná strana 0,2%
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dobrá voľba a UmierneníHlas-SDHnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoMaďarská zjednotená strana Aliancia – SzövetségOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaSPOLU – občianska demokraciaZa ľudí