Vojna na Ukrajine: Rusi prišli o Irpiň a pripravujú odvetné vízové opatrenia, Lavrov pochválil Belehrad (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Charkov
Zničené budovy v Charkove po ruskom ostreľovaní. Foto: SITA/AP.

Ruské sily za uplynulých 24 hodín nezaznamenali žiadne výraznejšie pokroky. Naďalej pritom čelia problémom so zásobovaním a silnému odporu zo strany ukrajinských bojovníkov. V pondelok to konštatovalo britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

K problémom, ktorým čelia ruské sily, podľa nich prispela aj slabá morálka. Ťažké boje pokračujú v okolí Mariupoľa, keďže Rusi sa snažia získať prístav v Azovskom mori, ktoré je prepojené s Čiernym morom, uviedlo ministerstvo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Ukrajinskými prioritami počas tohtotýždňových rozhovorov s Ruskom v Turecku budú „suverenita a územná celistvosť“. V nedeľnom nočnom príhovore národu to povedal prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je tu príležitosť a potreba osobných rozhovorov v Turecku. To nie je zlé. Uvidíme, aký bude výsledok,“ uviedol.

Počas týždňa sa pritom podľa vlastných slov plánuje ďalej prihovárať parlamentom v iných krajinách a pripomínať im zúfalú situáciu v obliehaných mestách ako Mariupoľ. Zelenskyj sa tiež v nedeľu v rozhovore s ruskými nezávislými novinármi vyjadril, že jeho vláda zváži vyhlásenie neutrality a ponúknutie bezpečnostných záruk Rusku, čím zopakoval svoje staršie vyjadrenia. Zahŕňalo by to podľa neho aj to, že by si Ukrajina zachovala nenukleárny status.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Prezidenti Ruska a Ukrajiny by sa mohli stretnúť pri rokovacom stole, až keď budú dohodnuté kľúčové prvky potenciálnej dohody. V pondelok to povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Takéto stretnutie podľa neho bude nevyhnutné, keď budú mať jasno, „čo sa týka riešení všetkých kľúčových problémov“. Ďalšie kolo rokovaní medzi zástupcami Ruska a Ukrajiny by sa malo uskutočniť v utorok v tureckom Istanbule.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte) – utorok 29. marca

22:00 Pondelňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.

20:39 Americký Pentagon nasadzuje šesť lietadiel námorníctva, ktoré sa špecializujú na elektronický boj, a približne 240 príslušníkov námorných síl na posilnenie obrany NATO vo východnej Európe. Jeho hovorca John Kirby v uviedol, že lietadlá EA-18G Growler, ktoré majú základňu na Whidbeyho ostrove v štáte Washington, by mali v pondelok priletieť na leteckú základňu Spangdahlem v Nemecku. Tam budú umiestnené. Zdôraznil, že nie sú určené na boj na Ukrajine.

19:54 Ruský oligarcha Roman Abramovič a dvaja ukrajinskí vyjednávači mali začiatkom mesiaca po mierových rokovaniach v Kyjeve príznaky možnej otravy. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na zdroje blízke oligarchovi a medializované správy.

Podľa investigatívnej skupiny Bellingcat mala trojica príznaky „zodpovedajúce otrave chemickými zbraňami“, ktoré zahŕňali podráždenie očí a pokožky aj bolesť očí.

19:38 Štátni príslušníci „nepriateľských“ krajín budú mať do Ruska obmedzený vstup.

Vyhlásil to v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorého citoval spravodajský portál BBC. Už sa pripravuje návrh prezidentského dekrétu o odvetných vízových opatreniach, ktoré budú odpoveďou na nepriateľské kroky viacerých štátov v zahraničí, dodal Lavrov.

19:18 Slovinsko oznámilo, že obnovilo diplomatické zastúpenie v Kyjeve a opätovne otvorilo svoje veľvyslanectvo na Ukrajine. Ministerstvo zahraničných vecí krajiny informovalo, že ambasádu v Kyjeve opäť otvorili v pondelok po tom, ako tam pricestoval dočasný charge d’affaires Boštjan Lesjak. Slovinský veľvyslanec pre Ukrajinu zostáva v Poľsku v meste Rzešov neďaleko ukrajinských hraníc.

Krok Slovinska prišiel po tom, ako premiér krajiny Janez Janša vyzval členské štáty Európskej únie, aby obnovili svoju prítomnosť v Kyjeve v rámci podpory Ukrajine. Janša navštívil Kyjev tento mesiac spoločne s predsedami vlád Poľska a Českej republiky.

Na mikroblogovacej sieti Twitter slovinský premiér v pondelok napísal: „Sme naspäť.“ Janša dodal, že „vlajky Slovinska a Európskej únie zase vejú pred slovinským veľvyslanectvom v Kyjeve“. Slovinský rezort diplomacie uviedol, že charge d’affaires Lesjak po príchode do Kyjeva povedal, že mesto je spustnuté a v diaľke je počuť sirény a výbuchy.

18:57 Nemecké úrady zvažujú, či stíhať ľudí používajúcich písmeno Z na podporu ruskej invázie na Ukrajinu.

18:23 Španielska vláda poskytne domácnostiam a podnikom, ktoré najviac pociťujú dopady vojny na Ukrajine, priamu pomoc a daňové úľavy v celkovom objeme šesť miliárd eur. Ďalších 10 miliárd vyčlení na úvery.

Oznámil to v pondelok španielsky premiér Pedro Sánchez. Podrobnosti plánu na podporu „hospodárskeho rastu a pracovných miest“ podľa neho vláda zverejní po zasadnutí kabinetu v utorok. Vláda pripravuje „mimoriadne, dočasné opatrenia“ vrátane zastropovania cien zemného plynu, čo „výrazne a bezprostredne“ stlačí nadol ceny elektriny, povedal Sánchez.

Opatrenia, ktoré majú platiť do 30. júna, pred ich zavedením posúdia orgány Európskej únie, aby sa zabezpečilo, že neposkytnú nespravodlivé zvýhodnenia.

Španielsko, podobne ako zvyšok Európy, čelí rýchlo rastúcim cenám energií, čo domácnostiam a firmám zdražuje účty za elektrinu. Po tom, čo Rusko minulý mesiac napadlo Ukrajinu, prudko poskočili aj ceny ropy a pohonných hmôt. Vzhľadom na to, že vojna zhoršila energetickú krízu, už mnohé európske krajiny schválili podporné programy.

17:45 Ukrajinské sily dostali pod úplnú kontrolu mesto Irpiň severozápadne od Kyjeva. V pondelok to oznámil tamojší starosta Oleksandr Markušyn na sociálnych sieťach. Vo videu uviedol, že „Irpiň bol oslobodený“, no očakávajú ďalšie útoky.

Mesto však budú podľa jeho slov „odvážne brániť“. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý zároveň upozorňuje, že túto informáciu sa mu nepodarilo nezávisle overiť. Irpiň sa nachádza zhruba 20 kilometrov od hlavného mesta Ukrajiny. Od začiatku ruskej invázie bolo dejiskom niektorých najdôležitejších bojov o budúcnosť Kyjeva.

17:39 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok ocenil postoj Srbska, ktoré odmieta zaviesť sankcie proti Moskve pre jej agresiu voči Ukrajine.

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP

17:20 Európska komisia v pondelok odporučila členským štátom Európskej únie (EÚ), aby ukončili ich systémy udeľovania takzvaných zlatých pasov, vďaka ktorým tam môžu bohatí investori získať štátne občianstvo. Zároveň ich vyzvala, aby posúdili, či by ruskí oligarchovia s väzbami na Kremeľ alebo podporujúci vojnu na Ukrajine nemali prísť o občianstvo, ktoré získali na základe takýchto programov. To isté sa týka aj bieloruských občanov.

16:58 Dánska pivovarnícka skupina Carlsberg končí pôsobenie na ruskom trhu. Spoločnosť to oznámila v pondelok iba niekoľko hodín po tom, čo k rovnakému rozhodnutiu pristúpil jej holandský konkurent Heineken. Carlsberg okrem iného vlastní pivovar Baltika, ktorý patrí medzi najväčšie pivovarnícke koncerny v Rusku a zároveň je najväčším exportérom ruského piva. Rusko sa na celkových tržbách skupiny Carlsberg podieľa zhruba desiatimi percentami. Odchod z krajiny znamená, že o prácu príde asi 8 400 zamestnancov.

16:31 Dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu najviac pociťujú krajiny na východnej hranici NATO. Povedal to premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas stretnutia s lotyšským Lotyšska Egilsom Levitsom. Návšteva hlavy štátu Lotyšska sa na Slovensku uskutočnila po 16 rokoch. V tlačovej správe o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

16:18 Popredný ruský nezávislý denník Novaja Gazeta, v ktorom pôsobí držiteľ Nobelovej ceny za mier Dmitrij Muratov, pozastavuje svoju činnosť.

Stalo sa tak po tom, čo redakcia dostala niekoľko varovaní od štátneho mediálneho regulačného orgánu Roskomnadzor. „Po tomto zastavujeme vydávanie novín na webstránke, sociálnych sieťach a na papieri, až do ukončenia ‚špeciálnej operácie na území Ukrajiny,“ uviedol denník v pondelkovom vyhlásení.

Rusko prísne obmedzuje spravodajstvo o udalostiach na Ukrajine a tamojšiu inváziu označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. K pozastaveniu činnosti pristúpili aj niektoré ďalšie ruské médiá, ktoré nechceli čeliť reštrikciám na to, o čom môžu informovať. Kremeľ tiež zablokoval viacero zahraničných spravodajských médií.

16:13 Robert Fico kritizuje veľvyslanca Ukrajiny za jeho vyjadrenia o strane Smer-SD.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:38 Krajiny združené v skupine najväčších svetových ekonomík G7 v pondelok odmietli požiadavku Moskvy, aby za energie dovážené z Ruska platili v ruských rubľoch.

Informoval o tom nemecký minister energetiky Robert Habeck. Ako dodal, všetci ministri sa zhodli, že platby v rubľoch sú neprijateľné a dotknuté spoločnosti vyzvú, aby nepristúpili na požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina. Putin minulý týždeň oznámil, že Rusko bude odteraz požadovať, aby „nepriateľské“ krajiny platili za zemný plyn len v ruskej mene. Ruskú centrálnu banku poveril, aby vypracovala mechanizmus, ktorý kupcom zemného plynu umožní získavať ruble v Rusku.

Ekonómovia Putinov krok vyhodnocujú ako snahu o podporu rubľa, ktorý sa prepadol voči iným menám po tom, čo Rusko minulý mesiac napadlo Ukrajinu a západné krajiny uvalili na Moskvu rozsiahle sankcie.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

15:16 Ruský akciový trh v pondelok klesol po tom, ako obchodovanie na moskovskej burze po mesačnom prerušení otvorili pre akcie všetkých firiem. Obchodovanie v Moskve pozastavili krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Moskovský index MOEX si pohoršil o 2,2 percenta. Minulý týždeň burzu predbežne otvorili na dva dni, ale investori mohli obchodovať len s akciami 33 firiem.

Časť reštrikcií na moskovskej burze zostáva v platnosti s cieľom predísť rozsiahlemu výpredaju. Patrí k ním skrátenie obchodovania na štyri hodiny denne a zákaz predaja akcií nakrátko, pri ktorom investori rátajú s poklesom cien. Okrem toho zahraniční vlastníci akcií ich nemôžu predávať do piatka.

Zahraniční investori sa snažia zistiť, ako zredukovať svoje vlastníctvo ruských akcií vzhľadom na západné sankcie. Spoločnosť MSCI, ktorá sa venuje investičným analýzam, vyradila Rusko zo skupiny nových trhových ekonomík a akciový trh krajiny označila za „neinvestovateľný“.

14:27 Štart poľskej ekonomiky na začiatku tohto roka bol silný, ale keďže vojna na Ukrajine trvá už viac ako mesiac, objavujú sa obavy, že jej rast to poškodí. Vo februári poľská priemyselná produkcia podľa sezónne upravených údajov medziročne stúpla o 17,6 percenta a medzimesačne o 2,1 percenta. V porovnaní s úrovňou v závere predpandemického roka 2019 je poľský priemysel teraz silnejší o 24 percent. Informuje o tom portál cnbc.com.

„Poľská ekonomika na začiatku tohto roka naďalej výrazne rástla, ale vojna na Ukrajine pravdepodobne bude brzdou jej zotavovania prostredníctvom poškodenia exportu, narušenia dodávateľských reťazcov a vyššej inflácie,“ uviedol Liam Peach, ekonóm Capital Economics pre nové trhové hospodárstva. Keďže vojna na Ukrajine neprejavuje známky zmierňovania, spoločnosť Capital Economics revidovala prognózu rastu poľského hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku z úrovne 4,5 percenta na 3,5 percenta.

Banka Goldman Sachs však naznačila, že prílev utečencov do štyroch krajín strednej Európy, Poľska, Maďarska, Slovenska a Česka, poskytne „výrazný stimul pre HDP“, ktorý vykompenzuje krátkodobé poškodenie firiem a domácností v dôsledku konfliktu. Ekonómovia zhoršili prognózu rastu regiónu v roku 2022 o štvrť až pol percentuálneho bodu, ale v rovnakom rozsahu ju zlepšili pre rok 2023, keďže utečenci začnú prispievať k domácemu dopytu a pracovnej sile.

14:02 Nemecko v prvom kvartáli tohto roka vyprodukovalo o 25 percent viac elektriny z obnoviteľných zdrojov ako v rovnakom období minulého roka. Pomohlo tomu nezvyčajne veterné a slnečné počasie. Informovali o tom v pondelok predstavitelia energetického odvetia krajiny.

Predbežné kalkulácie energetickej lobistickej skupiny BDEW a Centra pre solárnu energiu a výskum vodíka naznačujú, že Nemecko z obnoviteľných zdrojov počas prvých troch mesiacov tohto roka vyrobilo približne 74,5 miliardy kilowatthodín. V januári a februári elektrina z obnoviteľných zdrojov pokrývala zhruba 54 percent nemeckej spotreby.

Nemecká vláda sľúbila, že vzhľadom na vojnu na Ukrajine zvýši využívanie solárnej a veternej energie v rámci svojho plánu zbaviť krajinu závislosti od ruských fosílnych palív. Avšak, rovnako ako v prípade ostatných európskych krajín, sa očakáva, že Nemecko v najbližšom období časť svojej spotreby pokryje dovozom fosílnych palív z iných regiónov sveta.

13:43 Slovensko aj Lotyšsko jednoznačne stoja pri Ukrajine, pretože má plné právo brániť sa. Obe krajiny v tomto duchu aj poskytujú Ukrajine svoju pomoc. Zuzana Čaputová to povedala po stretnutí s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom. Stretnutiu dominovali témy bezpečnosti v súvislosti s Ukrajinou a jej dopady na obe krajiny. Hovorili aj o humanitárnej kríze a utečencoch.

Zuzana Čaputová
Zľava: Lotyšský prezident Egils Levits a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: Repre, /www.facebook.com/

13:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skonštatoval, že je pripravený diskutovať s Vladimirom Putinom o ukrajinskej neutralite a bezpečnostných zárukách s cieľom „neodkladne“ zaistiť mier.

Sergey Lavrov, Vladimir Putin
Prezident Vladimir Putin a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP.

13:18 Agentúra Európskej únie (EÚ) pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust pomohla Poľsku, Litve a Ukrajine zriadiť spoločný vyšetrovací tím, ktorý sa bude venovať vojnovým zločinom, zločinom proti ľudskosti a ďalším zločinom spáchaným na Ukrajine.

Eurojust v pondelok informoval, že tri krajiny v piatok podpísali dohodu o vzniku skupiny a on im poskytol právnu a technickú podporu. Hlavným cieľom tímu je podľa agentúry „podpora zhromažďovania dôkazov a ich rýchla a bezpečná výmena medzi partnermi, ako aj prenos informácií o dôkazoch“.

Poľskí prokurátori tvrdia, že za prvý mesiac ruskej invázie na Ukrajinu zozbierali od utečencov už zhruba 300 svedectiev. Tím trojici krajín tiež pomôže v spolupráci s prokuratúrou Medzinárodného trestného súdu, ktorá tiež začala vyšetrovať situáciu na Ukrajine.

Spoločné vyšetrovacie tímy pomáhajú národom spájať zdroje a znalosti počas zložitých medzinárodných vyšetrovaní. Holandsko a ďalšie krajiny zriadili takýto tím, aby vyšetril zostrelenie letu MH17 Spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou v roku 2014.

12:56 Rusko je nenahraditeľným partnerom v globálnej aliancii krajín produkujúcich ropu. Vyhlásil to v pondelok minister energetiky Spojených arabských emirátov (SAE) Suhail al-Mazruí. Rusko ťaží denne 10 miliónov barelov ropy a bez ohľadu na politiku, tento objem je potrebný, povedal minister.

Zoskupenie OPEC+ tvorené Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na čele so Saudskou Arábiou a spriaznenými producentskými krajinami pod vedením Ruska, by mohlo zvýšením ťažby prispieť k poklesu cien ropy, ktoré sa pohybujú nad hranicou 100 USD za barel.

12:29 Ruská federácia informovala o vyhostení troch slovenských diplomatov z Moskvy. Rezort diplomacie však toto konanie vníma ako neopodstatnené.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Juraj Tomaga.

12:14 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dúfa, že Európska únia (EÚ) bude používať jednotky rýchleho nasadenia.

Slovenský šéf rezortu obrany vysvetlil, že sily rýchlej reakcie EÚ nie sú žiadne nóvum a doposiaľ existovali v počte 2-tisíc vojakov. Zdôraznil, že za 15 rokov existencie neboli použité ani raz. Naď to uviedol pred rokovaním vlády 23. marca.

Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

12:06 Holandský pivovarnícky gigant Heineken oznámil, že odchádza z ruského trhu pre pokračujúcu vojnu Moskvy proti Ukrajine.

Firma v pondelok uviedla, že podnikanie v Rusku „v terajšom prostredí už nie je udržateľné ani životaschopné. Výsledkom je to, že sme sa rozhodli odísť z Ruska“.

Heineken bude vyplácať mzdy svojim 1 800 zamestnancom v Rusku do konca tohto roka. Firma dodala, že z predaja svojich aktív v Rusku nebude profitovať a očakáva, že výsledkom bude negatívna účtovná položka v sume 400 miliónov eur.

11:39 Medzinárodné spoločnosti, ktoré odišli z ruského trhu, dostanú od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „mierové ceny“. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta.

11:02 V areáli bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici v Bratislave otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Na pondelňajšej tlačovej konferencii o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo spolu so zástupcami štátnych inštitúcií. Centrum zriadilo hlavné mesto v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom. Bude fungovať nepretržite a je dimenzované tak, aby zvládlo poskytnúť podporu pre 2 500 ľudí denne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:44 Nálada nemeckých exportérov sa v dôsledku vojny na Ukrajine dramaticky zhoršila. Index vývozných očakávaní, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, v marci klesol na mínus 2,3 bodu z februárovej úrovne 17 bodov. Inštitút Ifo o tom informoval v správe, ktorú zverejnil v pondelok.

Horší pokles indexu doteraz nastal len v apríli 2020, na začiatku pandémie koronavírusu, keď sa prepadol na mínus 31,2 bodu. Výhľad nemeckých exportérov na najbližších šesť mesiacov sa stal výrazne pesimistický. Zhoršila sa predovšetkým nálada tých, ktorí majú ekonomické vzťahy s Ruskom.

Nemeckí výrobcovia automobilov a ich subdodávatelia predpokladajú pokles vývozu. Rovnaké očakávania vládnu medzi výrobcami gumových a plastových produktov. V chemickom odvetví je počet pozitívnych a negatívnych hodnotení perspektív exportu viac-menej vyrovnaný. Rovnaká nálada je medzi výrobcami strojov a zariadení. Nemeckí producenti elektrických a elektronických výrobkov však predpokladajú rast predaja v zahraničí, hoci v menšom rozsahu ako v nedávnej minulosti.

10:34 O dočasné útočisko požiadalo v nedeľu 27. marca na Slovensku 673 osôb prichádzajúcich z Ukrajiny. Celkovo tak urobilo už 54 585 osôb, ktoré prekročili slovensko-ukrajinskú hranicu. Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu spolu 3 427 osôb, z toho 657 mužov, 1816 žien a 954 detí. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 190 príslušníkov polície, 61 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, 114 colníkov, 379 vojakov, dvaja duchovní, 204 dobrovoľníkov a 59 príslušníkov zahraničných zložiek. Zároveň bolo vypravených 45 autobusov, ktoré prepravili 705 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky a tiež sedem vlakov, ktoré prepravili 779 utečencov.

Za včerajší deň bolo ubytovaných 45 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 9602 lôžok. Slovensko-ukrajinskú hranicu od začiatku konfliktu prekročilo už takmer 283-tisíc utečencov.

10:21 Ruské sily za uplynulých 24 hodín nezaznamenali žiadne výraznejšie pokroky. Naďalej pritom čelia problémom so zásobovaním a silnému odporu zo strany ukrajinských bojovníkov. V pondelok to konštatovalo britské ministerstvo obrany. K problémom, ktorým čelia ruské sily, podľa nich prispela aj slabá morálka. Ťažké boje pokračujú v okolí Mariupoľa, keďže Rusi sa snažia získať prístav v Azovskom mori, ktoré je prepojené s Čiernym morom, uviedlo ministerstvo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

10:08 Dolár v úvode pondelkového obchodovania vzrástol voči jenu aj oproti euru. Ázijské akciové trhy sa totiž vyvíjali zmiešane pre obavy z pandémie koronavírusu, inflácie a vojny na Ukrajine. Oproti jenu si dolár prilepšil na 123,16 JPY/USD z hodnoty 122,07 JPY/USD. Spoločná európska mena voči doláru oslabila na 1,0952 USD/EUR z úrovne 1,0989 USD/EUR.

9:56 Ukrajinskými prioritami počas tohtotýždňových rozhovorov s Ruskom v Turecku budú „suverenita a územná celistvosť“. V nedeľnom nočnom príhovore národu to povedal prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Je tu príležitosť a potreba osobných rozhovorov v Turecku. To nie je zlé. Uvidíme, aký bude výsledok,“ uviedol. Počas týždňa sa pritom podľa vlastných slov plánuje ďalej prihovárať parlamentom v iných krajinách a pripomínať im zúfalú situáciu v obliehaných mestách ako Mariupoľ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:49 Vzhľadom na klesajúce čísla prichádzajúcich ľudí z Ukrajiny skracuje mesto Košice prevádzkové hodiny telefónnej linky zriadenej na pomoc utečencom. Záujemcom bude k dispozícii už len v pracovných dňoch v čase od 8:00 do 18:00. Na sociálnej sieti o tom informovalo mesto Košice.

Na telefónnom čísle +421 55 641 99 55 poskytujú operátori všetky potrebné informácie o ubytovaní, dopravných spojeniach a iných núdzových službách v ukrajinskom aj slovenskom jazyku. Linka je určená pre utečencov i pre ľudí, ktorí im chcú pomôcť. V prípade, že si to situácia bude vyžadovať, mesto Košice opäť prevádzkové hodiny linky predĺži.

9:42 V pondelok je vo Volkswagen Slovakia prerušená výroba vo všetkých segmentoch. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová. „Po ostatné dni aktuálneho 13. kalendárneho týždňa sa budú vozidlá vyrábať v závislosti od dostupnosti dielov v čiastočne obmedzenom režime,“ doplnila. Dôvodom je pretrvávajúci dlhodobý celosvetový nedostatok polovodičov v dôsledku pandémie koronavírusu v kombinácii s čiastočným výpadkom dodávok niektorých dielcov v súvislosti s dianím na Ukrajine.

9:27 Obchodovanie na ázijských trhoch bolo v pondelok premenlivé. Negatívne na náladu pôsobili obavy z inflácie a z vojny na Ukrajine. Pridali sa k tomu aj obavy z ekonomického vplyvu pandémie koronavírusu, keďže v Šanghaji vyhlásili čiastočný lockdown.

Za situácie, v ktorej sa hospodársky rast Číny už aj tak spomaľuje, by toto opatrenie mohlo zhoršiť nezamestnanosť, podkopať dopyt zo strany spotrebiteľov a opäť skomplikovať ťažkosti globálnych dodávateľských reťazcov. Čínsky index Shanghai Composite klesol o 0,2 percenta, ale nakoniec uzavrel o 0,01 percenta vyššie.

Globálny výhľad však zatieňujú najmä vojna na Ukrajine a inflácia. Americký Federálny rezervný systém (Fed) smeruje k zvyšovaniu úrokov, aby čelil rastúcim cenám. „Geopolitické napätie a perspektíva, že Fed sprísni svoju menovú politiku pravdepodobne čiastočne zvýšia volatilitu na trhoch. Po viacerých kolách vyjednávaní sa ukazuje, že mierové riešenie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom pravdepodobne bude ťažšie, ako sa očakávalo,“ povedal Yeap Jun Rong zo spoločnosti IG.

Hlavný japonský index Nikkei 225 si odpísal 0,7 percenta a juhokórejský index Kospi klesol o necelých 0,1 percenta. Index hongkonskej burzy Hang Seng si však prilepšil o 0,9 percenta.

9:06 Ukrajina obviňuje Rusko, že nasilu presídľuje tisícky civilistov z Mariupoľa. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého Rusi umiestnili asi päťtisíc ľudí do dočasného tábora v obci Bezimenne východne od Mariupoľa, čo je vidieť na satelitných záberoch.

Niektorí ukrajinskí predstavitelia označujú ruské kroky za „deportácie“ do „filtračných táborov“, čo pripomína ruskú vojnu v Čečensku, keď tisícky Čečenov brutálne vypočúvali v provizórnych táboroch a mnohí z nich zmizli. Ak bojujúca strana deportuje civilistov na svoje územie, je to medzinárodne považované za porušovanie ľudských práv. Rusko násilné presuny obyvateľov popiera.

8:47 Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Ľahká americká ropa si v elektronickom obchodovaní na newyorskej komoditnej burze odpísala 3,31 USD a jej cena sa znížila na úroveň 110,59 USD za barel. Jej oslabenie nastalo po piatkovom raste o 1,4 percenta na 113,90 USD za barel.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v pondelok ráno tiež zlacnela, a to o 3,13 USD na 117,52 USD za barel po tom, ako v piatok stúpla o 1,4 percenta na 120,65 USD za barel. (1 EUR = 1,1002 USD)

8:31 Psychológovia z občianskeho združenia IPčko poskytli od 27. februára na hraniciach s Ukrajinou 17-tisíc služieb prvej psychologickej pomoci.

Súčasťou pomoci utečencom bolo tiež 10 800 odborných krízových intervencií, poradenstvá a rozhovory. V tíme sa vystriedalo 27 psychológov z občianskeho združenia a 11 ďalších psychológov. Informoval o tom riaditeľ IPčka Marek Madro v tlačovej správe.

„Našou úlohou bola koordinácia a poskytovanie psychosociálnej podpory a pomoci ľuďom, ktorí prechádzali cez tri hraničné priechody Vyšné Nemecké, Ubľa a Veľké Slemence, tímom dobrovoľníkov a pracovníkov pomáhajúcich organizácii, členom armády a hasičom a ľuďom, ktorí prichádzali na hranice pomôcť,“ uviedol Madro.

Pomoc psychológov je financovaná darcami, fanúšikmi, organizáciou Človek v ohrození a firemnými a nadačnými partnermi. V spolupráci s organizáciou Človek v ohrození a nadáciou Orange navyše spustili Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku, ktorá poskytla 2894 konzultácii a rozhovorov cez telefón a email.

„Aktuálne fyzicky pôsobíme vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli, vo Veľkých Slemenciach, v Michalovciach vo veľkokapacitnom centre, v Košiciach, v azylovom centre v Humennom a zriadili sme aj terénny tím, ktorý prichádza tam, kde nás požiadajú o pomoc – do rôznych telocviční, škôl, skladov a organizácií na východnom Slovensku,“ uzavrel Madro.

8:23 Vojna na Ukrajine dosiaľ spôsobila škody na infraštruktúre vo výške viac ako 63 miliárd dolárov.

Vyplýva to z nového odhadu Kyjevskej školy ekonomiky, o ktorom informuje spravodajský portál BBC. Podľa odhadu, ktorý hodnotil ekonomický dopad ruskej invázie na Ukrajinu do 24. marca, bolo zničených, poškodených alebo zhabaných najmenej 4 431 rezidenčných budov, 92 tovární a skladov a 378 škôl. Okrem toho bolo tiež zničených, poškodených alebo obsadených 12 letísk ako aj sedem tepelných alebo hydroelektrických elektrární.

8:03 Nemecko zvažuje nákup protiraketového obranného systému proti potenciálnemu ruskému útoku. Pre verejnoprávnu ARD sa tak vyjadril nemecký kancelár Olaf Scholz, informuje spravodajský portál BBC.

7:35 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva v krajine pre boje zomrelo 1 119 civilistov a 1 790 ľudí bolo zranených. Medzi mŕtvymi je 15 dievčat a 32 chlapcov a 52 detí, ktorých pohlavie zatiaľ nie je známe, uviedol úrad.

Informuje o tom portál news.sky.com. Predpokladá sa, že počet civilných obetí je oveľa vyšší, pretože meškajú správy z niektorých regiónov, v ktorých sú intenzívne boje. OSN uviedla, že to platí predovšetkým pre mestá Mariupoľ a Volnovacha v Doneckej oblasti, mestá Popasna a Rubižne v Luhanskej oblasti a mesto Trosťanec v Sumskej oblasti.

7:16 Ukrajina je pripravená ako súčasť mierovej dohody s Ruskom prijať neutrálny status. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa tak vyjadril v rozhovore s ruskými nezávislými novinármi, informuje spravodajský portál CNN.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, Ukrainian Presidential Press Office via AP.

7:09 Nasledujúce kolo priamych rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom sa začne v pondelok v Turecku. Jeden z ukrajinských vyjednávačov Davyd Arachamia na Facebooku v nedeľu napísal, že rokovania budú trvať do stredy. Informuje o tom portál bbc.com. Predchádzajúce vyjednávania s Ruskom označila Ukrajina za „veľmi náročné“.

Prvé kolo rozhovorov medzi vyjednávačmi oboch krajín sa konalo v Bielorusku, ktoré je spojencom Ruska. Časť diplomatickej snahy o ukončenie konfliktu zohráva Turecko a začiatkom tohto mesiaca sa v meste Antalya stretli ministri zahraničia Ruska, Ukrajiny a Turecka.

7:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj