V Bratislave otvorili veľkokapacitné centrum pre Ukrajincov, odteraz vybavia všetko potrebné na jednom mieste (foto+video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kapacita asistenčného centra je dimenzovaná na 2 500 ľudí denne. Foto: www.facebook.com/
  • aktualizované 28. marca 2022, 12:46

V areáli bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici v Bratislave otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo spolu so zástupcami štátnych inštitúcií.

Kapacita centra je 2 500 ľudí denne

Centrum zriadilo hlavné mesto v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom. Bude fungovať nepretržite a je dimenzované tak, aby zvládlo poskytnúť podporu pre 2 500 ľudí denne.

Novootvorené centrum poskytne utečencom 25 pracovísk cudzineckej polície, ktorá vydáva štatút dočasného útočiska, právne poradenstvo, psycho-sociálnu a zdravotnú pomoc, priestory na oddych, vrátane zázemia pre deti, či občerstvenie a zázemie pre hygienu.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má priamo na mieste spracovávať žiadosti o dávky v hmotnej núdzi a prepojenie na sociálnu kuratelu, denne tu bude pomáhať 220 pracovníkov mesta, úradov, organizácií a dobrovoľníkov.

Pomoc pre rodiny s deťmi

V Bratislave doteraz získalo štatút dočasného útočiska 11 848 ľudí. „Ruská invázia na Ukrajinu vyhnala milióny ľudí zo svojich domovov a bezpečné útočisko hľadajú aj v Bratislave. Hneď v prvých dňoch po začiatku invázie sme na hlavnej vlakovej stanici v spolupráci s mimovládnymi organizáciami železnicami a Okresným úradom Bratislava zriadili bod prvého kontaktu a podpory pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny, kde sme pomohli už viac ako 15-tisíc ľuďom z Ukrajiny a pomohli ubytovať viac ako 2-tisíc z nich,“ uviedol primátor Vallo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Väčšinu nákladov preplatí štát

Väčšinu nákladov na prevádzku centra bude preplácať štát, ktorý má na starosti zabezpečenie ubytovania pre ľudí z Ukrajiny.

Zriadenie centra je výsledkom spolupráce magistrátu, štátnych inštitúcií (Úrad hraničnej a cudzineckej polície, Okresný úrad v Bratislave, Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor, Úrad sociálnych vecí a rodiny, Migračný úrad MV SR, Centrum právnej pomoci MS SR), mimovládnych organizácií, spoločnosti HB Reavis, ktorá poskytla priestory, ako aj ďalších súkromných firiem, ktoré prispeli finančne, materiálne či dobrovoľníckou pomocou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Vallo
Firmy a inštitúcie Bratislavský magistrát