Vojna na Ukrajine podľa sudcov hrubo porušuje elementárne zásady ľudskosti aj ženevské dohovory

Ukrajina, Rusko, útok, invázia, vojna
Žena plače pred svojím domom v Gorenke, neďaleko hlavého mesta, ktorý poškodil ruský nálet. Foto: SITA/AP

Spôsob vedenia vojny na Ukrajine hrubým spôsobom porušuje elementárne zásady ľudskosti a ženevské dohovory o dodržiavaní pravidiel medzinárodného humanitárneho práva. Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) to uvádza vo svojom vyhlásení, ktoré poskytla jej hovorkyňa Katarína Javorčíková.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Vyjadrujeme podporu a zaväzujeme sa aktívne napomôcť všetkým aktivitám, ktoré môžu prispieť k čo najrýchlejšiemu ukončeniu vojnového konfliktu a vyvodeniu osobnej zodpovednosti voči predstaviteľom Ruskej federácie a Bieloruska, zodpovedným za všetky tragické následky na životoch ukrajinského obyvateľstva a spustošení ich suverénneho a nezávislého štátu,“ konštatuje sa vo vyhlásení.

Členovia ZOJ vyjadrujú zároveň podporu ukrajinským sudcom v zápase o zachovanie právneho štátu a sú pripravení poskytnúť im v rámci možností maximálnu pomoc.

„Budeme iniciovať pomoc a podporu aj na platforme Európskej asociácie sudcov (EAJ), aby vyvinula všetky dostupné aktivity k ukončeniu vojny a následne k obnove riadneho fungovania súdnej moci na Ukrajine,“ vyhlásili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Javorčíková
Firmy a inštitúcie Za otvorenú justíciu