Vojna na Ukrajine: Obrancovia Azovstaľu vedú ťažké krvavé bitky, Zelenskyj kritizuje Lavrova a Kuleba víta ropné embargo (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Foto: SITA/AP.

Ukrajinské sily v mariupoľskej oceliarni Azovstaľ vedú „ťažké krvavé bitky“ s ruskými silami, vyhlásil veliteľ ukrajinského bataliónu Azov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V krátkom videu na platforme Telegram Denis Prokopenko uviedol, že vojaci „vynakladajú nadľudské úsilie na potlačenie tlaku nepriateľa“ a situácia je mimoriadne ťažká.

Jeho odkaz prišiel po tom, čo ukrajinský predstaviteľ informoval, že ruské sily vstúpili do areálu oceliarne, ktorá je poslednou baštou ukrajinských síl v zdevastovanom meste Mariupoľ. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril s izraelským premiérom Naftalim Bennettom o „škandálnych“ vyjadreniach ruského ministra zahraničia o židovskej krvi nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Vo svojom nočnom príhovore Zelenskyj uviedol, že vyjadrenia Sergeja Lavrova sú absolútne neprípustné a urazil nimi celý svet. Prezident tiež podľa svojich slov Bennettovi zablahoželal k Dňu nezávislosti Izraela a hovorili aj o situácii v Mariupoli a východnej Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

V rozhovore pre taliansku televíziu v nedeľu Lavrov zopakoval tvrdenia Moskvy, že cieľom ich invázie na Ukrajinu je „denacifikácia“ krajiny a odmietol protiargument, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je židovského pôvodu. Povedal pritom, že Hitler mal „židovskú krv“ a „najzanietenejšími antisemitmi zvyčajne bývajú práve židia“. Tieto vyjadrenia vyvolali pohoršenie v Izraeli aj mimo neho a izraelská vláda si v tejto súvislosti predvolala aj ruského veľvyslanca v Izraeli.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uvítal rozhodnutie Európskej únie navrhnúť embargo na ruskú ropu. Vo videu zverejnenom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter povedal, že Ukrajina síce nie je šťastná, že sa to oneskorí o niekoľko mesiacov, ale „je to lepšie ako nič“.

Kuleba povedal, že teraz by malo byť jasné, „že časy polovičných sankcií alebo polovičných opatrení, pokiaľ ide o sankcie, sú preč“. Dodal, že EÚ už nemôže na jednej strane podporovať Ukrajinu uvalením sankcií, a zároveň naďalej platiť Rusku za ropu a plyn a podporovať jeho „vojnovú mašinériu“.

Ak bude niektorá krajina podľa Kulebu naďalej odmietať embargo na ruskú ropu, bude to dôvod tvrdiť, že takáto krajina je spolupáchateľom zločinov spáchaných Ruskom na Ukrajine. Navrhované sankcie potrebujú jednomyseľný súhlas krajín EÚ a pravdepodobne budú predmetom búrlivých diskusií. Maďarsko a Slovensko už avizovali, že nepodporia ropné embargo a mohla by im byť udelená výnimka.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

20:37 Izraelský premiér Naftali Bennett po telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom povedal, že ruský prezident sa mu ospravedlnil za vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Šéf ruskej diplomacie totiž povedal, že Adolf Hitler mal čiastočne „židovskú krv“.

19:56 Starosta západoukrajinského mesta Ivano-Frankivsk vo štvrtok vyzval miestnych obyvateľov, aby pred ruským štátnym sviatkom Deň víťazstva a počas neho odišli na vidiek. „Žiadam všetkých obyvateľov Ivano-Frankivska, aby, ak je to možné, sa 7. 8. a 9. mája nezhromažďovali v meste, pri jazere, v parku a na iných verejných miestach,“ uviedol Ruslan Marcinkiv vo videpríhovore, ktorý zverejnil na komunikačnej platforme telegram. Starosta totiž tvrdí, že dostal správy, podľa ktorých Rusko plánuje v pokračovaní raketových útokov.

Úrady mesta Zaporižžia na juhovýchode Ukrajiny vo štvrtok oznámili, že v meste bude od soboty večera do pondelka rána zákaz vychádzania. Podobne dlhé zákazy vychádzania z bezpečnostných dôvodov ohlásili aj ďalšie ukrajinské mesta v blízkosti frontových línií.

19:11 Na medzinárodnej darcovskej konferencii v poľskej Varšave sa na pomoc Ukrajincom a povojnovú obnovu Ukrajiny vyzbieralo 6,5 miliardy dolárov.

16:28 Ruská armáda už niekoľko dní blokuje vstup do Chersonskej oblasti aj výstup do Mykolajeva a ďalších miest kontrolovaných ukrajinskými úradmi. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na svedectvá občanov i tvrdenie predstaviteľa politickej strany Sluha ľudu v spomenutej oblasti.

„V ostatných dňoch zablokovali vjazd a výjazd z regiónu do Mykolajeva a ďalších miest. To je veľký problém. Nejde ani tak o humanitárne koridory, chápeme, že ich nepovolia. Chcú len, aby sme sa mali stále horšie,“ povedal Jurij Sobolevskij z chersonskej pobočky strany.

15:47 Ruský prezident Vladimir Putin ocenil iniciatívu vytvorenia propagandistickej alternatívy k svetoznámej internetovej encyklopédii Wikipedia. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Podľa šéfa Kremľa sa nedá spoliehať iba na Wikipediu. Stretol sa preto so šéfom Ruskej vedomostnej spoločnosti Maximom Drevalom, aby členovia tejto organizácie po celom Rusku začali zhromažďovať databázu, ktorá bude základom pre vytvorenie „alternatívnej“ ruskej Wikipedie. Ako presne by mala vyzerať ruská encyklopédia, zatiaľ nie je známe.

15:33 Ukrajinské sily prešli do protiofenzívnych operácií v oblasti Charkova a Izjumu. Ako referuje web Ukrajinská pravda, oznámil to hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

Ten taktiež informoval, že ruskí okupanti začali v oblasti opäť používať riadené strely, ktorých hlavným účelom je zničenie logistických trás vojensko-technickej pomoci Ukrajine.

15:24 Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyzval Európsku úniu (EÚ) a jej členské štáty, aby dôsledne chránili ženy utekajúce z Ukrajiny pred násilím a obchodovaním s ľuďmi a zaistili im prístup k základným zdravotným službám. 

Europoslanci prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 462 za, 19 proti a 89 sa zdržalo hlasovania, dôrazne odsúdili využívanie sexuálneho a rodovo motivovaného násilia ako vojnovej zbrane.

Vyjadrili tiež hlboké znepokojenie nad rastúcim počtom správ o prípadoch obchodovania s ľuďmi, sexuálneho násilia, vykorisťovania, znásilňovania a zneužívania žien a detí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.

15:22 Ukrajinské sily „odrazili“ útok ruských jednotiek v mariupoľskej oceliarni Azovstaľ, poslednej bašte ukrajinského odporu v obliehanom meste na pobreží Azovského mora.

Pre ukrajinskú televíziu poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč povedal, že koluje mnoho protichodných informácií, no potvrdil, že Rusi v stredu vstúpili do rozsiahleho komplexu a ich pokusy odrazili ukrajinskí obrancovia.

„Môžeme povedať, že trvajú boje. Všetky ostatné informácie objasňujeme,“ povedal Arestovyč s tým, že sa uskutočňujú rokovania s Ruskom o nových evakuačných koridoroch.

15:21 Za účasti poľského prezidenta a litovskej premiérky vo štvrtok uviedli do prevádzky plynovod spájajúci obe krajiny.

Vybudovanie plynovodu, ktorý stál 500 miliónov eur, znamená dosiahnutie ďalšieho stupňa regionálnej nezávislosti od ruských energetických zdrojov.

Plynovod, Litva
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: SITA/AP

15:18 Európsky parlamentprijal rezolúciu, v ktorej víta žiadosť Moldavska o členstvo v Európskej únii (EÚ) a tvrdí, že je na správnej ceste k prijatiu kľúčových reforiem.

Vzhľadom na to, že Moldavsko disproporčne postihla ruská vojna na Ukrajine, najmä príchodom viac ako 450-tisíc utečencov, stratou obchodu a zvýšenými cenami energií a dopravy, europoslanci vyzývajú EÚ na poskytnutie väčšej podpory prostredníctvom novej makrofinančnej pomoci, ďalších opatrení na liberalizáciu dopravy a obchodu a pokračujúcej podpory pomoci utečencom a humanitárnych účelov.

Moldavsko, vlajka
Vlajka Moldavska. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

14:55 Po Slovensku a Maďarsku by chcelo požiadať o výnimku z embarga Európskej únie na ruskú ropu aj Bulharsko. Balkánska krajina tvrdí, že momentálne je závislá od dodávok z Ruska.

14:09 Európska komisia (EK) ohlásila nový balík pomoci v sume 200 miliónov eur na podporu Ukrajincov, ktorí pre vojnu opustili svoje domovy. Túto pomoc komisia oznámila v kontexte medzinárodnej darcovskej konferencie, ktorú zorganizovala spoločne s Poľskom a Švédskom. EK o tom informovala vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

„Dnes sme sa zišli s jasným cieľom, a to podporiť statočný ľud Ukrajiny, ktorý bojuje proti agresorovi a postavil sa na obranu svojej slobody. V mene Európskej komisie som sľúbila Ukrajine 200 miliónov eur,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. „Vieme, že potrebného toho bude viac. A my budeme naďalej stáť za Ukrajinou,“ dodala.

Od začiatku Putinovej vojny na Ukrajine do iných oblastí svojej krajiny utieklo takmer osem miliónov ľudí. Dve tretiny z nich tvoria deti. Ďalších viac ako 5,3 milióna ľudí z Ukrajiny odišlo, aby hľadali útočisko v Európskej únii a susedných krajinách.

Ursula von der Leyenová
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal (uprostred) rokuje s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou (vľavo) a predsedníčkou vlády Fínska Sannou Marinovou (druhá zľava) na Medzinárodnej darcovskej konferencii na vysokej úrovni pre Ukrajinu na Národnom štadióne vo Varšave, Poľsko, štvrtok 5. mája 2022. Foto: SITA/AP

14:01 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval medzinárodných darcov, aby pokračovali s financovaním humanitárnych operácií v Afrike a inde vo svete, aj keď reagujú na krízu na Ukrajine.

Na konci jeho návštevy troch krajín západnej Afriky povedal, že darcovia by mali v skutočnosti zvýšiť financovanie globálnej pomoci, aby neoslabili rozvojové aktivity v Afrike a iných častiach sveta.

„Mojím apelom je, aby tí, ktorí finančne podporujú Organizáciu Spojených národov, nepresmerovali finančné prostriedky z iných humanitárnych a rozvojových foriem spolupráce na ukrajinskú krízu,“ povedal Guterres vyzývajúc darcovské štáty, aby „vložili dodatočné príspevky na túto krízu, a nepodkopávali snahy v oblasti humanitárnej a rozvojovej spolupráce po celom svete“.

Ako tiež povedal, pre reakciu na humanitárne krízy je kľúčová reforma globálneho finančného systému, ktorý „navrhli bohatí pre bohatých“. „Keďže čelíme situácii, ktorá si vyžaduje naliehavé opatrenia, musíme viac využívať všetky dostupné mechanizmy v prospech rozvojových krajín vrátane krajín so stredným príjmom, najmä v Afrike,“ zdôraznil Guterres v nigérijskej Abuji.

Guterres navštívil Senegal, Niger a Nigériu. Len na severovýchode tretej spomenutej krajiny, kde dlhoročné extrémistické povstanie zhoršila pandémia COVID-19, potrebuje podľa dát OSN humanitárnu pomoc 8,4 milióna ľudí. Priscilla Bayo Nicholas z Detského fondu OSN (UNICEF) uviedla, že už existujú náznaky, že vojna na Ukrajine spôsobila pokles v daroch pre humanitárne operácie v Nigérii.

António Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: Archívne, SITA/AP

13:17 K výrobe fínskych bojových obrnených vozidiel 8×8 Patria pre Ozbrojené sily SR výrazne prispejú slovenské firmy.

Ako na štvrtkovom tlačovom brífingu oznámil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), primárnym kontraktorom pre fínskeho partnera na Slovensku bude štátna akciová spoločnosť Konštrukta – Defence so sídlom v Dubnici nad Váhom.

„Je to reflexia toho, že dohody sú podpisované na úrovni vlád Slovenska a Fínska. Slovenská vláda chce mať jasnú kontrolu nad celým projektom prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti. Zároveň to prináša istotu bezpečnosti dodávok v prípade krízy pre Ozbrojené sily SR. Aj preto sme trvali na tom, aby veľká časť dodávok na vozidle bola realizovaná na Slovensku,“ uviedol Naď.

Popri spoločnosti Konštrukta – Defence sa na dodávke vozidiel budú podieľať aj ďalšie spoločnosti z Dubnice nad Váhom, firma EVPÚ napríklad zabezpečí vývoj, výrobu a integráciu vežového a zbraňového systému, vyzbrojenie vozidla kanónom bude zasa v réžii spoločnosti ZTS Špeciál.

Minister obrany ocenil, že kontrakt má širokoregionálny rozmer, ktorý poskytne prácu aj ľuďom v Moldave nad Bodvou, Skalici či Tisovci. Firma CSM Industry z Tisovca bude mať napríklad na starosti montáž vozidla vrátane výroby trupu a jeho povrchovej úpravy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzdal hold ukrajinskému novinárovi, ktorý zahynul v stredu v boji. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Podľa Zelenského zomrel 36-ročný Oleksandr Machov v bojoch pri meste Izjum v Charkivskej oblasti. „Vlastenecký a úprimný. Vždy patril medzi najstatočnejších,“ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom videu zverejnenom na Facebooku.

„Večná pamiatka jemu i všetkým našim hrdinom, ktorí dali životy za Ukrajinu,“ dodal Zelenskyj.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:17 Spojené štáty poskytli ukrajinským silám informácie, ktoré im pomohli zabiť ruských generálov na Ukrajine.

Vyplýva to zo správy denníka New York Times založenej na vyjadreniach popredných amerických predstaviteľov, o ktorej informuje spravodajský portál BBC.

Predpokladá sa, že informácie od amerických spravodajských služieb obsahovali podrobnosti o pohybe ruských jednotiek a lokality ich mobilného vojenského veliteľstva a ukrajinské sily ich použili počas útokov, ktoré viedli k úmrtiam ruských dôstojníkov.

Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci
Telo ruského vojaka leží v lese v Trostjanci na Ukrajine. Foto: SITA/AP

12:13 Poľsko a Švédsko organizujú vo štvrtok vo Varšave medzinárodnú darcovskú konferenciu s cieľom získať finančné prostriedky na humanitárnu pomoc vojnou zničenej Ukrajine, kde sú vinou ruskej agresie tisíce zabitých, zdevastované mestá a milióny vysídlených ľudí.

Poľská vláda tvrdí, že napriek množstvu poskytnutých finančných prostriedkov z celého sveta sú potreby Ukrajiny obrovské a milióny Ukrajincov potrebujú naliehavú pomoc.

Medzinárodnú darcovskú konferenciu pre Ukrajinu organizujú spoločne poľskí a švédski premiéri, Mateusz Morawiecki a Magdalena Anderssonová, v spolupráci s Európskou komisiou a Európskou radou.

Očakáva sa, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videa prihovorí účastníkom, ktorí sa schádzajú na Národnom štadióne vo Varšave.

12:07 Francúzska ministerka ekológie Barbara Pompili je presvedčená, že členské štáty Európskej únie (EÚ) budú rýchlo súhlasiť s navrhovaným zákazom dovozu ropy z Ruska. V rozhovore pre rádio FranceInfo uviedla, že na ropnom embargu by sa dalo dohodnúť v priebehu niekoľkých dní.

Ropa
Foto: ilustračné, SITA/AP

11:26 Bieloruský autoritársky prezident Alexander Lukašenko obhajuje ruskú inváziu na Ukrajinu a povedal, že robí „všetko“ pre zastavenie vojny.

Vo štvrtkovom rozhovore pre agentúru AP 67-ročný Lukašenko vyhlásil, že Ukrajina „provokuje Rusko“ a trval na tom, že Bielorusko presadzuje mier.

„Kategoricky neakceptujeme žiadnu vojnu. Urobili sme a teraz robíme všetko pre to, aby vojna nebola. Vďaka mne sa začali rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom,“ povedal Lukašenko a pokračoval: „Ale prečo Ukrajina, na ktorej území je vojna, vojenská akcia a ľudia umierajú, nemá záujem o tieto rokovania?“ Paradoxne vyznieva skutočnosť, že použil pomenovanie „vojna“, keďže Rusko tento termín odmieta a agresiu na Ukrajine zakrýva označením „špeciálna vojenská operácia“.

Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: SITA/AP

10:43 V Španielsku v stredu zadržali kontroverzného ukrajinského blogera Anatolija Šarija. Ukrajinské úrady podozrievajú Šarija z vlastizrady, pretože šíril dezinformácie s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť Ukrajiny, pričom podľa bezpečnostnej služby ho platilo Rusko.

Bloger Anatolij Šarij
Ukrajinský bloger Anatolij Šarij. Foto: www.youtube.com

10:20 Britská armáda v súčasnosti neočakáva, že by vojenské cvičenia v Bielorusku predstavovali hrozbu pre Ukrajinu. 

Ministerstvo obrany v Londýne vo štvrtok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo, že Rusko sa pravdepodobne pokúsi zveličiť hrozbu, ktorú tieto manévre pre Ukrajinu predstavujú, „aby upevnilo ukrajinské sily na severe a zabránilo im, aby sa zapojili do bitky o Donbas“. 

9:53 Slovensko-ukrajinskú hranicu v stredu na vstupe do Slovenskej republiky prekročilo viac ako 3100 osôb. Z toho bolo 801 mužov, 1 818 žien a 498 detí. O dočasné útočisko požiadalo 258 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v stredu viac ako 2 700 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 177 policajtov, 87 hasičov, 95 colníkov, 467 vojakov, 128 dobrovoľníkov, traja duchovní, 48 príslušníkov zahraničných zložiek a 24 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 14 autobusov, ktoré prepravili 225 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 71 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR od začiatku konfliktu prekročilo takmer 394-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo takmer 74-tisíc osôb. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi už viac ako 137-tisíc osôb.

9:33 Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že získali kontrolu nad niekoľkými osadami na hranici Mykolajivskej a Chersonskej oblasti a odrazili 11 útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti. Vo svojom rannom hlásení tiež uviedol, že boje o oceliareň Azovstaľ v Mariupole, ktorá je poslednou baštou ukrajinských síl v meste, pokračujú. Ruské sily obnovili svoju ofenzívu s podporou lietadiel, dodal.

Ukrajinský generálny štáb tiež poukázal na ruské snahy o rozprúdenie napätia v odštiepeneckom moldavskom regióne Podnestersko, ktorý podporuje Moskva. Ruská armáda „preskupuje jednotky v určitých oblastiach, prijíma opatrenia na doplnenie záloh“ a snaží sa zlepšiť taktické postavenie svojich jednotiek, uviedol.

Agentúra AP pripomína, že vyjadrenia generálneho štábu ukrajinských síl sa nedajú nezávisle overiť.

8:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril s izraelským premiérom Naftalim Bennettom o „škandálnych“ vyjadreniach ruského ministra zahraničia o židovskej krvi nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Vo svojom nočnom príhovore Zelenskyj uviedol, že vyjadrenia Sergeja Lavrova sú absolútne neprípustné a urazil nimi celý svet. Prezident tiež podľa svojich slov Bennettovi zablahoželal k Dňu nezávislosti Izraela a hovorili aj o situácii v Mariupoli a východnej Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:44 Rusko tvrdí, že otvorí evakuačné koridory pre civilistov skrývajúcich sa v oceliari Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, na ktoré sa odvoláva spravodajská televízia CNN. Evakuácie by sa mali začať vo štvrtok a skončiť v sobotu. Uskutočniť by sa mali v čase od 8:00 do 18:00 moskovského času, uviedlo ministerstvo.

7:23 Viac ako 300 civilistov z ukrajinského Mariupoľa a ďalších štyroch miest v stredu podľa Organizácie Spojených národov (OSN) evakuovali do mesta Zaporižžia, ktoré je pod kontrolou Ukrajiny. Bola to druhá úspešná operácia zameraná na evakuáciu civilistov z oblastí pod útokmi Ruska.

Humanitárna koordinátorka OSN na Ukrajine Osnat Lubraniová uviedla, že mnohí civilisti z Mariupoľa, Manhušu, Berďansku, Tokmaku a Vasylivky prišli len s oblečením, ktoré mali na sebe, dostali humanitárnu pomoc a poskytnú im aj psychologickú podporu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že 344 ľudí evakuovaných v stredu dopĺňa viac ako 150 osôb, ktoré začiatkom tohto týždňa evakuovali z bunkrov pod obliehanou oceliarňou Azovstaľ v Mariupoli. V stredu údajne z oceliarne nikoho neevakuovali. Zelenskyj povedal, že sa snažia dosiahnuť dohodu o záchrane tých, ktorí zostali v oceliarni vrátane žien a detí.

7:12 Ukrajinské sily v mariupoľskej oceliarni Azovstaľ vedú „ťažké krvavé bitky“ s ruskými silami, vyhlásil veliteľ ukrajinského bataliónu Azov. V krátkom videu na platforme Telegram Denis Prokopenko uviedol, že vojaci „vynakladajú nadľudské úsilie na potlačenie tlaku nepriateľa“ a situácia je mimoriadne ťažká. Jeho odkaz prišiel po tom, čo ukrajinský predstaviteľ informoval, že ruské sily vstúpili do areálu oceliarne, ktorá je poslednou baštou ukrajinských síl v zdevastovanom meste Mariupoľ. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ukrajina, Mariupoľ, vojna
Z oceliarne Azovstaľ v meste Mariupoľ stúpa dym po tom, čo tam prebiehajú ťažké boje medzi Rusmi a Ukrajincami. Foto: SITA/AP

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj