Vojenskú prísahu zložilo takmer 400 nových vojakov, slávnostný nástup sa po dlhom čase konal na verejnosti (video)

slovenskí vojaci
Takmer 400 vojakov zložilo vojenskú prísahu v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Piatok, 22. september, 2023. Foto: Ozbrojené sily Slovenskej republiky, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Takmer 400 nových vojakov zložilo v piatok vojenskú prísahu v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Od existencie Ozbrojených síl (OS) SR tak ide o jeden z najvyšších počtov nových profesionálnych vojakov skladajúcich prísahu v jeden deň.

Slávnostný nástup s prísahou

Prítomný bol náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko aj štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Marian Majer. Informoval o tom komunikačný odbor MO SR s tým, že slávnostný nástup spojený s vojenskou prísahou sa konal po dlhom čase na verejnosti.

Prísahu zložilo 305 profesionálnych vojakov a 91 vojačiek. Ako rezort obrany spresnil, celkovo ide o 190 čakateľov štátnej služby, 186 kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika a 20 kadetov Dôstojníckeho kurzu absolventov vysokých škôl, ktorí úspešne zvládli náročný, sedem týždňov trvajúci základný vojenský výcvik.

Kariéra vojaka má dôležité poslanie

Vojna na Ukrajine nám ukazuje, že bezpečnosť, mier a nedotknuté hranice nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou. Ukazuje nám tiež, že kariéra vojaka má v súčasnej dobe aj na Slovensku svoje významné a dôležité poslanie,“ uviedol Majer.

Vojenskú prísahu ste skladali v pomyselnom tieni hrdinov Pamätníka SNP a v Deň ozbrojených síl SR. Je to deň, keď si pripomíname, že hŕstka dobrovoľníkov na poliach pri Brezovej rozprášila kus uhorských vojsk napriek tomu, že boli v presile. Prísahou ste sa zaviazali, že budete nasledovníkmi všetkých týchto našich predkov, ktorí sa zaslúžili o národnú identitu Slovákov a štátnosť SR,“ odkázal generál Zmeko novým profesionálnym vojakom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoMarian Majer
Firmy a inštitúcie AOS Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava ŠtefánikaMO Ministerstvo obrany SRMúzeum SNP v Banskej BystriciOzbrojené sily SR