Zo starých eurozdrojov môže prepadnúť až 1,5 miliardy eur, predpokladá riaditeľ IDH Matej

Eurofondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko môže prísť o stovky miliónov eur pre pomalé čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie v rámci programového obdobia 2014 až 2020. Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej predpokladá, že aj keď úradnícka vláda zvládne dočerpanie čo najväčšieho množstva peňazí, tak približne 1,5 miliardy eur prepadne.

Nevyčerpané eurozdroje v najväčšom domácom Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra, ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ IDH, treba využiť na „dofinancovanie rozbehnutých stavieb v dôsledku navýšenia cien stavebných materiálov v zmysle metodického pokynu Ministerstva dopravy SR„.

Pokiaľ ide o realizáciu Plánu obnovy a odolnosti SR, Matej odporúča priznať, že nemocnicu Rázsochy sa nepodarí postaviť načas, a peniaze presunúť inde.

V súvislosti so zložením úradníckej vlády a obsadením postu na čele Ministerstva investícií, regionálno rozvoja a informatizácie SR, ktoré centrálne zastrešuje aj eurofondy, sa spomína meno generálnej riaditeľky sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívie Vašákovej.

Jej nominácia na poste ministerky investícií by bola určite prínosom,“ očakáva Matej.

  • Agentúra SITA pre nomináciu na post ministerky vo vláde odborníkov oslovila Líviu Vašákovú.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lívia VašákováOndrej Matej
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaIDH Inštitút pre dopravu a hospodárstvoMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI