Znížením dane z príjmov rozpočet o peniaze nepríde, tvrdí predseda SNS Andrej Danko

Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Bigstockphoto

Čísla rozpočtovej rady, že len znížením korporátnej dane môže rozpočet prísť o 800 mil. eur, sú podľa predsedu SNS Andreja Danka „vycucané z prsta“. Nižšia sadzba dane z príjmov totiž aj v minulosti priniesla príjmy naopak vyššie.

Rozpočet znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb o žiadne zdroje nepríde. Tvrdí to predseda SNS Andrej Danko v reakcii na vyjadrenia predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivana Šramka, že rozpočet verejnej správy znížením sadzby korporátnej dane na 15 % a znížením DPH na všetky potraviny na 10 % príde o 1,35 mld. eur. Zo samotného zníženia dane z príjmov právnických osôb by pritom podľa rozpočtovej rady hrozil výpadok 800 mil. eur.

Šramko podľa predsedu SNS ukazuje svoju neodbornosť

Podľa Andreja Danka sa totiž avizované výpadky daňových príjmov nepotvrdili ani pri predošlom znižovaní sadzby korporátnej dane. „Pán Šramko ukazuje svoju neodbornosť, lebo keď sme znižovali daň z príjmu, hovorilo sa, že štátny rozpočet príde pri znížení dane o 1 percentuálny bod o 100 mil. eur, opak bol pravdou,“ uviedol pre agentúru SITA predseda SNS. Ako dodal, pri znižovaní daní z príjmov totiž podľa neho platí rovnica, že čím je sadzba nižšia, tým je výber dane vyšší. „Pán Šramko si vycucal z prsta čísla a verím, že keď budú dane nižšie, výber bude vyšší,“ dodal Danko.

SNS minulý týždeň informovala, že pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu Národnej rady SR, päť zásadných návrhov zákonov. Konkrétne ide o zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15 % s účinnosťou k 1. januáru 2020, zníženie dane z pridanej hodnoty na všetky potraviny na 10 %, zníženie DPH pre printové médiá na 10 %, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

Rezort financií hovorí o ohrození vyrovnaného rozpočtu

Ministerstvo financií SR na tieto vyhlásenia obratom reagovalo, že by to znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády a že takéto návrhy preto musia byť predmetom koaličnej dohody. Potrebu prerokovať podobné návrhy na pôde koaličnej rady prezentovala aj samotná strana Smer-SD. Premiér Peter Pellegrini na margo navrhnutých opatrení pripomenul, že diskutovať sa dá o akýchkoľvek návrhoch, treba však na druhej strane povedať, odkiaľ ich chceme financovať.

RRZ: Návrhy SNS prehĺbia schodok verejných financií o vyše 1,3 mld. eur

Aktuálne návrhy Slovenskej národnej strany (SNS) na znižovanie daní by opäť zosunuli slovenské verejné financie do miliardových deficitov. Vypočítala to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej by výpadky príjmov zo zníženej sadzby dane z príjmov právnických osôb a nižšej dane z pridanej hodnoty na potraviny dosiahli približne 1,35 mld. eur. Väčšina výpadku by pochádzala zo zníženia korporátnej dane, a to 800 mil. eur. Zvyšných zhruba 550 mil. eur by bol výpadok na nižšej dani z pridanej hodnoty na potraviny.

Spolu s rizikami, ktoré rozpočtová rada v rozpočtových plánoch identifikovala už koncom minulého roka, by tak vplyvom návrhov SNS mohol deficit verejných financií vyskočiť v roku 2020 až na 1,89 % hrubého domáceho produktu. Zároveň by to znamenalo zvýšenie prognózovaného verejného dlhu z 47,2 % hrubého domáceho produktu na 48,5 % výkonu ekonomiky. Dlh by tak bol v prvom sankčnom pásme dlhovej brzdy.

„S ohľadom na predpokladané vysoké rozpočtové náklady navrhovaných opatrení považujem za nevyhnutné, aby tento návrh prešiel riadne vládnou procedúrou s detailnou dopadovou analýzou na verejné financie a aby spolu s týmito opatreniami boli predstavené opatrenia, ktoré budú tieto náklady kompenzovať tak, aby sa splnili vládou a parlamentom schválené ciele na rok 2020,“ uviedol na margo predsedom SNS prezentovaných opatrení šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko. Ako dodal, v prípade absencie kompenzačných opatrení by ich prijatie znamenalo výrazné zhoršenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť