ZMOS upozorňuje na kritickú finančnú situáciu, ak nedôjde k stabilizácii, bude to mať negatívne dopady na ekonomiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Božik
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje na kritickú finančnú situáciu miest a obcí, spôsobenú prepadom príjmu z dane z príjmov fyzických osôb (DPFO).

Vyčkávajúci režim

Predseda ZMOS Jozef Božik uviedol, že združenie je momentálne vo vyčkávajúcom režime a dúfa v stabilizáciu podielovej dane v druhom polroku 2024. Aj napriek jednorazovému vyplateniu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) v máji zostáva situácia kritická.

Prvýkrát v histórii fiškálnej decentralizácie klesol výnos DPFO v máji 2024 do deficitu približne 25 miliónov eur. Tento prepad bol kompenzovaný sumou necelých 158 miliónov eur z výnosu DPPO pre rok 2024, čo podľa ZMOS zabránilo katastrofickému scenáru.

„Nebyť tohto kroku, mestá a obce by nemali možnosť hradiť svoje mandátorné výdavky na školstvo, sociálnu starostlivosť, verejnú dopravu, údržbu infraštruktúry, verejné osvetlenie, verejnú zeleň a ďalšie základné služby,“ varoval ZMOS.

Stabilný druhý polrok

Negatívny trend pokračoval aj v júni 2024, keď výnos DPFO bol o 9 miliónov eur nižší ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. V polročnom pohľade dosiahol prevod výnosu DPFO, vrátane DPPO, na účty miest a obcí za prvý polrok 2024 sumu 1,341 miliardy eur, čo je pokles o viac ako 76 miliónov eur v porovnaní s prvým polrokom 2023.

Pre mestá a obce je kľúčové, aby sa príjem z podielovej dane DPFO stabilizoval. Združenie poukazuje na avizované očakávania rezortu financií, že druhý polrok bude stabilný a výnos DPFO od júla do konca roka presiahne 200 miliónov eur.

„Počnúc týmto mesiacom by prepad výnosu DPFO mal byť zastavený a dosiahnuť hodnoty porovnateľné s predchádzajúcimi rokmi,“ dodal Božik.

ZMOS varuje, že ak nedôjde k stabilizácii, samosprávy budú nútené prijímať nepopulárne opatrenia ako zvyšovanie miestnych daní a poplatkov, znižovanie počtu zamestnancov či obmedzovanie investícií do infraštruktúry, čo bude mať negatívne dopady na miestnu ekonomiku a životnú úroveň občanov.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je najväčšou organizáciou, ktorá zastupuje záujmy 95 % miest a obcí na Slovensku. Jeho hlavným cieľom je podpora a rozvoj miestnej samosprávy a zabezpečenie kvalitných verejných služieb pre všetkých občanov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)