Vložiť peniaze na účet môžete aj cez vkladomaty, no nemajú ich všetky banky

Bankomat, peniaze, výber peňazí
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Spôsob, ako vložiť peniaze na účet bez toho, aby ste museli ísť do banky, existuje. Niektoré bankomaty umožňujú vkladať finančné prostriedky na účet. Je však potrebné si zistiť, či vaša banka danú možnosť podporuje a ak áno, za akých podmienok.

Ak sa rozhodnete ísť do pobočky s cieľom vložiť tam finančnú hotovosť, je potrebné počítať s tým, že vklad na účet je spoplatnený. „Poplatok za hotovostný vklad na pobočke môže stáť až 7 eur. Záleží, o ktorú banku ide,“ upozorňuje Iveta Hudáková z Finančného kompasu.

Ako vložiť peniaze cez bankomat

Aby ste mohli vložiť peniaze na účet, potrebujete mať k účtu platobnú kartu. Vkladať môžete bankovky a v niektorých bankomatoch aj mince. Záleží, v akej banke máte účet. „Na Slovensku nie je možné vkladať hotovosť v cudzej mene a nemôžete vkladať eurá na účet, ktorý je vedený v cudzej mene,“ upozorňuje Hudáková.

V rámci jedného vkladu môžete vložiť len určitý počet kusov bankoviek, prípadne vložiť môžete len určitú maximálnu sumu, keďže každá banka má svoje určité obmedzenia. Bankovky, ktoré budete vkladať, zarovnáte, dáte ich všetky naraz, aj keď ide o 5-eurovú, 20-eurovú alebo 500-eurovú bankovku. Bankovky nesmú byť pokrčené, preložené ani rozhádzané.

• Vložíte kartu do bankomatu.
• Zadáte PIN.
• Vyberiete z ponuky bankomatu „Vklad hotovosti“.
• Vložíte bankovky, prípadne mince.
• Bankomat peniaze prepočíta a ihneď pripočíta na účet.

S vkladomatmi môžete vykonať vklad kedykoľvek, ktorýkoľvek deň v týždni. Nemusíte podľa Hudákovej strácať čas čakaním v radoch alebo vyplňovaním papierových formulárov. No ak máte účet bez balíka služieb, tak niektoré banky vklad cez bankomat spoplatňujú.

Kde nájdem vkladový bankomat

Nie všetky bankomaty komerčnej banky umožňujú aj vklad hotovosti. Sú to najmä tie veľké, ako Slovenská Sporiteľňa, VÚB banka, ČSOB, UniCredit Bank, Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou. Podmienky vkladu majú každá rôzne.

„Vzhľadom na klesajúci záujem o hotovostné operácie nemáme aktuálne v pláne dopĺňať vkladomaty. Klienti môžu vkladať hotovosť prostredníctvom našej pobočkovej siete,“ povedala pre SITA hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková. V rámci rozšíreného účtu majú klienti podľa nej k dispozícii štyri vklady hotovosti v rámci balíka bez poplatku.

Vkladomaty nemá ani Prima banka. Tá sa však k téme nechcela vyjadriť. Interné rozhodnutia a ani budúce plány nezvykne verejne komunikovať.

Ako skonštatoval Jozef Daňo z marketingového oddelenia Fio banky, projekt zavedenia bankomatovej siete na Slovensku je aktívny a intenzívne na ňom pracujú. Momentálne začali s rozmiestňovaním prvých bankomatov. „Všetky bankomaty prevádzkované na Slovensku budú od úplného začiatku recyklačné a klientom tak dokážu hotovosť nielen vydávať, ale aj prijímať,“ doplnil Daňo.

Zároveň budú všetky bankomaty podľa jeho slov podporovať bezkontaktné transakcie. Klienti Fio banky, ale aj verejnosť, budú môcť hotovosť vyberať jednoduchým priložením platobnej karty alebo inteligentného zariadenia.

mBank sa primárne zameriava na neustále zlepšovanie služieb spojených s bezhotovostnými platbami. „Prioritou je pre nás komfort našich klientov a bezpečnosť. Vlastnú sieť vkladomatov v budúcnosti nevylučujeme, v tejto chvíli je však predčasné hovoriť o akýchkoľvek ďalších detailoch,“ informoval produktový manažér mBank Michal Staněk.

Niekoľko výhod

Bankomaty s funkciami vkladania hotovosti ponúkajú niekoľko výhod. Tou hlavnou je zrejme 24-hodinová dostupnosť sedem dní v týždni. Vkladanie hotovosti do vkladomatu môže byť rýchlejšie ako osobná návšteva banky. Nemusíte čakať v rade a transakcia môže byť spracovaná okamžite.

Vkladomaty sú navrhnuté s dôrazom na bezpečnosť transakcií. Sú vybavené technológiami, ktoré chránia finančné údaje a aj hotovosť. Ich používanie je obvykle jednoduché a intuitívne. Väčšina vkladomatov poskytuje jednoduchý návod na obsluhu.

Vkladové bankomaty umožňujú diskrétnosť pri vkladaní hotovosti. Nemusíte komunikovať s bankovým personálom, čo niektorí klienti považujú za výhodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB bankaFio bankamBankPrima bankaRaiffeisen bankaSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit BankVÚB