Útoky na sociálne štandardy seniorov sú podľa Halása neprijateľné, inštitút reaguje na balíček opatrení Ódorovej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SNP: Oslavy 79. výročia
Premiér SR Ľudovít Ódor. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) v súvislosti s predstavenými opatreniami vlády, ako aj s predchádzajúcimi opatreniami ako zrušený trinásty dôchodok, zmrazenie minimálnych dôchodkov či neskorá mimoriadna valorizácia dôchodkov, vyjadruje hlboké znepokojenie nad situáciou seniorov a staršej generácie.

Situácia je neprijateľná

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku šéfa inštitútu Martina Halása, je hlbokým nepochopením a neúctou, že v spoločnosti sú seniori neustále konfrontovaní so snahou o znižovanie súčasných aj budúcich sociálnych štandardov. Takúto situáciu podľa neho IVRA považuje za neprijateľnú.

„Škrtanie sociálnych výdajov seniorom je najľahší spôsob optiky pozerania na svet a DNA niektorých politikov,“ uviedol Halás.

Pokračuje tým, že ak by sa realizovali odporúčania z predstaveného balíčka opatrení ako zrušenie trinásteho dôchodku či cestovania vlakmi zadarmo, zasiahli by napríklad aj skupinu seniorov, vďaka ktorým máme v súčasnosti v niektorých okresoch a mestách ešte stále funkčné ambulancie všeobecných lekárov a špecialistov, zdravotných sestier, nemocničného a ambulantného personálu, ale takisto aj učiteľky, učiteľov, kuchárky, upratovačky, teda aj všetkých pedagogických a nepedagogických pracovníkov.

Podľa Halása totiž existuje významná skupina ľudí, ktorí majú už seniorský vek a iba ich spoločenská zodpovednosť, slušnosť a empatia im nedovolia zavesiť svoje poslanie.

Koniec práce seniorov

Halás pripomína, že viac ako 25 percent všetkých lekárov je aktuálne vo veku nad 60 rokov, ale napríklad v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji je to až 30 percent, teda skoro tretina.

„Veľmi podobná situácia je aj pri zdravotných sestrách a ostatnom zdravotníckom personále. Priemerný vek zdravotnej sestry presiahol 55 rokov. Podľa správy rezortu školstva je priemerný vek učiteľov 45 rokov, podiel učiteľov vo veku 60 a viac rokov je na základných školách 9 percent, materských školách 13 percent a na stredných školách až 16 percent.,“ zdôraznil Halás.

V tejto súvislosti sa pýta, či by zdravotníctvo a školstvo v niektorých okresoch a regiónoch neskolabovali, keby seniori prestali pracovať.

Ak na Slovensku máme lekárov, zdravotné sestry a ostatní zdravotnícky personál, ale aj učiteľky, učiteľov a nepedagogických pracovníkov v dôchodkovom veku, nemôžeme ich podľa Halása trestať ďalším schudobnením a znižovaním sociálnych štandardov.

„Nejde iba o excelové tabuľky, seniorom musíme prejaviť aj svoju úctu s spoločenské uznanie, majú svoje nezastupiteľné miesto v spoločnosti, a preto ich aj v zmysle Ústavy SR primerane a dôstojne ohodnotiť,“ dodal Halás.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Halás
Firmy a inštitúcie Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA)