Sociálna poisťovňa vyplatila v tomto roku už 164-tisíc tehotenských dávok, najlepšie zarábajúce ženy dostávajú najviac 370 eur

Tehotenstvo, peniaze, žena
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálna poisťovňa vyplatila za január až september tohto roka viac ako 164-tisíc tehotenských dávok. Týchto dávok vypláca poisťovňa v tomto roku priemerne 18,3 tisíca mesačne.

Priemerná výška tehotenskej dávky pritom v septembri tohto roka dosiahla 225 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Vznik nároku na tehotenskú dávku

Tehotenskú dávku zaviedla vláda Igora Matoviča od apríla 2021. Nárok na tehotenskú dávku vznikne žene od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda po ukončení 12. týždňa tehotenstva, ak žena bola nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Výška tehotenskej dávky dosahuje 15 percent z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, nie je však nižšia ako 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu.

Minimálna suma tehotenskej dávky pre živnostníčky a zamestnankyne v tomto roku pri 30-dňovom mesiaci dosahuje 239 eur.

Mesačne viac ako 350 eur

Maximálna výška tehotenskej dávky pre ženy, ktoré v hrubom zarábajú 2 422 eur a viac, je tento rok pri 30-dňovom mesiaci viac ako 358 eur a pri 31-dňovom mesiaci 370 eur. Suma 2 422 eur predstavuje dvojnásobok priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021.

Dvojnásobok priemernej mzdy spred dvoch rokov je totiž zo zákona stropom pri výpočte výšky dávok nemocenského poistenia.

Žena stráca nárok na vyplácanie tehotenskej dávky dňom skončenia tehotenstva. V poslednom mesiaci, v ktorom má žena nárok na tehotenskú dávku, tak dostáva dávku len za príslušný počet dní do dňa skončenia tehotenstva.

To je dôvodom, prečo priemerná výška vyplatenej tehotenskej dávky je nižšia ako minimálna suma tejto dávky pri 30-dňovom mesiaci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa