Slováci zarábajú v priemere 1133 eur, platy sa nezvýšili len v dvoch odvetviach

peniaze, plat
Foto: ilustračné, Getty Images

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca si v minulom roku napriek epidémii koronavírusu udržala rast, zvýšila sa o 3,8 % na 1 133 eur. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, mzdy sa tak zvýšili v priemere o 41 eur. Tempo rastu sa síce v porovnaní s rokom 2019 spomalilo o polovicu, mzdy ale aj tak v priemere prekročili úroveň 1 100 eur. Reálne po započítaní rastu spotrebiteľských cien mzda medziročne vzrástla o 1,9 %. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 bol rast reálnej mzdy pomalší o 3,1 percentuálneho bodu.

Pokles v ubytovacích a gastro službách

„Napriek tomu, že rok 2020 poznamenala kríza spojená s COVID-19, dopad tlmiacich opatrení na výkon ekonomiky ovplyvnil rast miezd na celoslovenskej úrovni menej, ako sa očakávalo. Priemerné mzdy síce zaznamenali medziročný pokles v 2. štvrťroku 2020 o 1,2 %, v treťom a štvrtom štvrťroku sa vrátili k rastúcemu trendu,“ uviedli k výsledkom za vlaňajší rok štatistici.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Z 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo 17 medziročný rast, v dvoch odvetviach priemerné zárobky klesli. Zásadný pokles, nielen na kvartálnej, ale aj na celoročnej úrovni sa prejavil v odvetví ubytovacie a stravovacie služby, kde klesla priemerná mzda o 6,8 % a dosiahla 613 eur. Zaostávanie odmeňovania za prácu v tomto odvetví, ktoré dlhodobo vedie rebríčky najnižších miezd na Slovensku sa tak podľa Štatistického úradu SR prehĺbilo. Priemerné mzdy sa znížili aj v administratívnych službách, a to o 1,2 %.

Najviac si prilepšili zdravotníci

V ostatných odvetviach priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla, najvýraznejšie pracovníkom v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 8,7 % a vo verejnej správe a obrane o 8,5 %. Najvyššia priemerná mzda sa priblížila k úrovni 2 000 eur, a to v odvetviach, ktoré sú dlhodobo lídrami mzdových tabuliek, v informáciách a komunikácii a v odvetví finančné a poisťovacie činnosti.

V uplynulom roku priemerné mzdy rástli vo všetkých krajoch, relatívne najrýchlejšie v Prešovskom (o 5,3 %), Banskobystrickom (o 4,8 %) a Nitrianskom kraji (o 4,2 %), ktoré sú regiónmi s nižším priemerným zárobkom. Aj v roku 2020, podobne ako v predošlých rokoch, bola priemerná mzda nad celoslovenským priemerom iba v Bratislavskom kraji (1 412 eur). Tento kraj mal zároveň najvyšší absolútny prírastok priemernej mzdy (o 53 eur), v dôsledku čoho sa regionálne rozdiely v odmeňovaní oproti roku 2019 neznížili.

Mzda rástla vo všetkých krajoch

V samotnom štvrtom štvrťroku vlaňajšieho roku dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve 1 245 eur, medziročne bola vyššia o 5,8 %. Oproti rovnakému obdobiu roka 2019 priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla vo všetkých sledovaných odvetviach s výnimkou ubytovacích a stravovacích služieb a umení, zábave a rekreácii.

Z územného hľadiska rástla vo všetkých krajoch. Súčasne prvýkrát priemerný hrubý zárobok presiahol úroveň 1 000 eur vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska a pohyboval sa od 1 007 eur v Prešovskom kraji do 1 530 eur v Bratislavskom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR