Tržby v maloobchode klesli najviac od roku 2009, viaceré odvetvia hlásia historické minimá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, koronavírus
Zamestnávatelia už môžu žiadať o finančnú pomoc aj za apríl. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Tržby v maloobchode sa v januári medziročne znížili o 16,8 percenta. To bol podľa Štatistického úradu SR najväčší pokles od roku 2009, teda od poslednej zmeny metodiky. Znížili sa vo všetkých deviatich sledovaných činnostiach maloobchodu, v štyroch z nich dosiahol pokles historické minimá.

Prehĺbil sa pokles tržieb v predaji a oprave motorových vozidiel, po decembrovom zvýšení znova klesli aj tržby vo veľkoobchode. Tržby reštaurácií a pohostinstiev nedosiahli ani polovicu tržieb z januára 2020. Horšie na tom boli už len ubytovatelia, tržby v ubytovaní sa prepadli na historicky najnižšiu hodnotu.

Výrazný pokles hlásia už aj hypermarkety

Situáciu v maloobchode ovplyvnilo zníženie v podielovo najvýznamnejších činnostiach. Prvýkrát od začiatku koronakrízy sa do výraznejšieho poklesu dostal maloobchod v nešpecializovaných predajniach, kam spadajú hypermarkety a supermarkety, a to o 12,4 percenta.

Táto zložka maloobchodu podľa úradu minulý rok pomerne dobre odolávala situácii, a na rozdiel od ostatných štruktúr maloobchodu vykazovala medziročné rasty tržieb. V januári 2021 však prišla zmena, hypermarkety a supermarkety zaznamenali najväčší prepad tržieb od roku 2009.

Významné bolo aj zníženie v špecializovaných predajniach ostatného tovaru o 16,6 percenta, ako aj v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť o 34,4 percenta, kde tržby klesli najviac od februára 2009. Vtedy bol pokles o 41,3 percenta.

Historické prepady tržieb zaznamenali aj predajcovia v špecializovaných predajniach s potravinami, nápojmi a tabakom o 20,3 percenta a v stánkoch a na trhoch o 51,5 percenta. V týchto prípadoch však išlo podľa úradu o podielovo menej významné činnosti maloobchodu.

Najnižšie tržby hlási sektor ubytovania

Výrazne medziročne klesli aj tržby v predajniach s obuvou a koženými výrobkami o 75 percent a v predajniach s odevmi o 61 percent. V obidvoch činnostiach sa tempo poklesu oproti decembru výrazne prehĺbilo. Pokles tržieb zaznamenali aj maloobchodné predajne mäsa a mäsových výrobkov o 27 percenta a predajne s tabakovými výrobkami o 10 percent.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Naďalej pokračoval pokles tržieb v predaji a oprave motorových vozidiel, na začiatku roka 2021 tržby medziročne klesli takmer o 20 percent, bolo to najviac od mája 2020. Tržby vo veľkoobchode sa znížili o 6,3 percenta.

Na historicky najnižšiu hodnotu sa prepadli tržby v ubytovaní. Januárový pokles o 87,9 percenta prekonal aj prepad tržieb z prvej vlny pandémie v apríli 2020, vtedy to bol pokles o 84,7 percenta. Podobne nepriaznivý vývoj bol aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, januárové tržby sa medziročne znížili o viac ako polovicu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR