Slovensko môže získať miliardy eur, prípravy najväčšej reformy čerpania eurofondov vrcholia

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 30. septembra, 13:36

Prípravy na spustenie nového programového obdobia pre investície z eurofondov sa dostali do ďalšej fázy.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) začalo rokovania so samosprávami a odbornou verejnosťou o novom Operačnom programe Slovensko, v rámci ktorého môže SR v programovom období 2021 – 2027 investovať z európskych zdrojov 12,8 miliárd eur. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo investícií v tlačovej správe.

Zvýšenie kvality života ľudí

„Našim spoločným cieľom je, aby Slovensko nové eurofondy dokázalo v plnej miere využiť na strategické investície, ktoré pomôžu našej krajine, ekonomike a zásadne zvýšia kvalitu života ľudí vo všetkých oblastiach,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).

Za prioritu tak považuje pripraviť kvalitný, transparentný, zrozumiteľný a nebyrokratický systém pre investície z nových eurofondov.

Využívanie eurofondov

„Tak ako sme so stovkami odborníkov aj širokou verejnosťou na národnej úrovni konzultovali Partnerskú dohodu, ktorú možno nazvať strategickým investičným plánom pre Slovensko na roky 2021 – 2027, teraz s partnermi konzultujeme aj samotný nový Operačný program Slovensko,“ podotkla vicepremiérka.

Podľa nej SR bude nové eurofondy využívať počas obdobia presahujúceho funkčné obdobie jednej vlády, preto treba silný nástroj a zhodu na národných prioritách, do ktorých bude Slovensko európske zdroje investovať viac ako sedem rokov.

Nahradí šesť operačných programov

Operačný program Slovensko nahradí v novom programovom období doterajších šesť operačných programov. Veľká časť eurofondov sa tak podľa vicepremiérky dostane pod jednu strechu, jeden operačný program s jednými pravidlami, metodikou a manažmentom prinesie výrazné zjednodušenie využitia zdrojov EÚ.

„V súčasnosti idú totiž eurofondy na Slovensku až cez 28 rôznych riadiacich a sprostredkovateľských orgánov, čo vytvára pre samosprávy, zamestnávateľov a iné organizácie využívajúce eurofondy neprehľadnú spleť rôznych pravidiel a postupov,“ upozornila Remišová. Práve ministerstvo investícií bude v novom období plniť funkciu nového jednotného riadiaceho orgánu.

Tretie kolo workshopov

Aktualizovaný návrh Partnerskej dohody aj Operačného programu Slovensko pre eurofondy v novom programovom období 2021 – 2027 by mali ísť na posúdenie Európskej komisii v druhej polovici októbra.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR po predložení oboch dokumentov plánuje počas vyjednávania s Európskou komisiou zorganizovať druhé kolo workshopov s odbornými diskusiami o alokáciách a výsledkových ukazovateľoch.

V prvom štvrťroku 2022, ako vo štvrtok informoval rezort investícií, sa uskutoční tretie kolo workshopov, zamerané na slovenskú reakciu na pripomienky EK k OP Slovensko. Obce, regióny, mimovládne organizácie, univerzity, podnikatelia sa budú môcť uchádzať o granty z neho od druhého polroka budúceho roka.

Náročné vyjednávania

Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) očakáva niekoľko mesiacov náročných vyjednávaní s Európskou komisiou.

„Robíme všetko preto, aby v Operačnom programe Slovensko boli zohľadnené najmä naše národné priority, ktoré sú ovplyvnené aj dedičstvom z minulosti. Ide napríklad o potrebné investície do ciest, vodovodov, kanalizácie či envirozáťaží, bez ktorých sa v rozvoji našich regiónov iba ťažko pohneme z miesta,“ priblížila Remišová.

Odborný dialóg

Odborný dialóg o OP Slovensko, ktorý ministerstvo investícií odštartovalo 23. septembra, má niekoľko kôl. „V prvom kole sa sústredíme na to, do čoho budeme investovať európske zdroje a kto budú oprávnení koneční prijímatelia,“ uviedla Remišová.

Do prvého kola sa zapojí približne stovka socio-ekonomických partnerov zo samosprávy, univerzít, zamestnávateľských a podnikateľských organizácii, štátnej správy aj mimovládnych organizácií. V aktuálnom prvom kole je šesť workshopov, ktoré sú zamerané na päť politických cieľov Kohéznej politiky EÚ 2021 – 2027.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI