Pracujúcim stúpne čistý príjem, ročná nezdaniteľná suma sa výraznejšie zvýši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalkulačka, mince, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ročná suma, ktorú štát pracujúcim nezdaňuje, sa od začiatku budúceho roka výraznejšie zvýši. Dôvodom je razantnejší nárast súm životného minima, na ktoré je nezdaniteľná časť základu dane naviazaná.

Nárast o 723,66 eura

Suma životného minima na plnoletú fyzickú osobu od júla tohto roka stúpne o 14,7 percenta na 268,88 eura.

Ročná nezdaniteľná suma, ktorá tvorí 21-násobok výšky životného minima, tak na rok 2024 vzrastie na 5 646,48 eura. Oproti tomuto roku ide o nárast o 723,66 eura.

Nárast ročnej nezdaniteľnej sumy takmer o 724 eur zvýši zamestnancom mesačnú nezdaniteľnú časť základu dane približne o 60 eur.

Zvyšovanie súm životného minima

Zamestnancom sa tak zníži daň z príjmu, resp. zvýši čistý mesačný príjem zhruba o 11,50 eura mesačne. V ročnom vyjadrení tak budú mať čistý príjem vyšší o 137,50 eura. Samostatne zárobkovo činné osoby pocítia zvýšenie nezdaniteľnej sumy na rok 2024 až v roku 2025, pri podaní daňového priznania za rok 2024. Ich daň z príjmu za rok 2024 klesne o 137,50 eura.

Mechanizmus zvyšovania súm životného minima sa od apríla tohto roka zmenil. Sumy životného minima sa po novom zvyšujú koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú začiatkom februára schválil parlament.

Do konca marca tohto roka sa životné minimum zvyšovalo o koeficient rastu čistých peňažných príjmov alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov bol nižší.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať