Počet sporiteľov stúpol a ľudia si dokážu odložiť viac, úspory obyvateľov pomôžu naštartovať ekonomiku

Koronavirus, peniaze
Pandémia priviedla Slovákov k väčšej finančnej zodpovednosti. Foto: ilustračné, Getty images

Na Slovensku je potenciál, že domácu ekonomiku pomôžu naštartovať úspory spotrebiteľov. Spoločnosť Intrum porovnala dáta z prieskumu platobného správania spotrebiteľov z obdobia pred a počas koronakrízy. Z nich vyplynulo, že podiel tých, ktorí každý mesiac sporia, medziročne narástol na 82 percent. Taktiež stúpol podiel tých, ktorí si dokážu každý mesiac odložiť viac ako 20 percent svojho platu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Úspory a pôžičky u takmer tretiny Slovákov neboli pandémiou ovplyvnené. Počet sporiacich narástol. „Ľudia sa stali zodpovednejšími a začali si vytvárať finančnú rezervu,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil. Existuje predpoklad, že časť úspor ľudia po uvoľnení opatrení použijú na nákup chýbajúcich položiek a na odmenu pre seba vo forme menších nákupov.

Následkom COVID-19 niektorí sporia viac. Dôvody sú rôzne. Istej časti sa zvýšil plat, niektorým klesli každodenné výdavky vzhľadom na reštrikcie, napríklad na cestovanie a stravovanie sa mimo domu. Najvýraznejším dôvodom je snaha finančne sa zabezpečiť pred negatívnym dopadom krízy na vlastné príjmy. Zhruba polovica respondentov tvrdí, že už nemajú taký záujem nakupovať nové veci, ako to bolo kedysi.

V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sporíme výrazne menej. Z celoeurópskeho pohľadu patríme medzi krajiny s najväčším podielom obyvateľov, ktorí dokážu šetriť len minimum. Najhoršie sú na tom s úsporami Gréci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Musil
Firmy a inštitúcie Intrum