Oplatí sa ísť na predčasný dôchodok v tomto roku? Odborník priblížil hodnoty na najbližšie obdobie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šetrenie na dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ľuďom, ktorí v súčasnosti dosiahli dôchodkový vek, sa viac oplatí ísť tento rok do predčasného dôchodku, ako čakať na riadny dôchodok v roku 2025.

Podľa daňového odborníka Jozefa Mihála dôchodková hodnota platná na tento rok je 17,77 eura a aktuálne sa suma dôchodku valorizuje o 14,5 %.

Odporúčania Mihála

Pri výpočte základnej sumy dôchodku na budúci rok sa použije dôchodková hodnota platná na rok 2025, tá sa zvýši o percento medziročného rastu miezd.

Podľa ekonómov sa očakáva na úrovni okolo osem percent. Z tohto dôvodu je preto výhodnejšie požiadať o dôchodok ešte tento rok za predpokladu, že rast priemernej mzdy bude nižší ako 14,5 percenta.

Mihál odporúča pri predčasných dôchodkoch zrušiť obmedzenie práce, ktoré bolo zavedené v časoch, keď na Slovensku bola miera nezamestnanosti na úrovni 20 %. Dnes však je na približne 4 %, čo je podľa neho zbytočné.

Stráca aj štát

„Stráca aj štát, napríklad zo mzdy vo výške 1 500 eur mesačne v hrubom natečie do verejných rozpočtov 744 eur na odvodoch a 247 eur na dani zamestnanca, bez uplatnenia nezdaniteľnej časti. To je spolu takmer tisíc eur mesačne na jedného predčasného dôchodcu, o ktorého štát prichádza,“ napísal v komentári pre Hospodárske noviny Jozef Mihál.

Ministrovi financií tiež odporúča, že pokiaľ trvá na tom, že nezdaniteľná časť pri výpočte dane sa nemá priznávať dôchodcom, nemá ju priznávať už od roku, kedy predčasný dôchodca začne poberať dôchodok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál