Odolnosť bankového sektora na Slovensku sa v minulom roku výraznejšie nezmenila. Avšak ako konštatuje Národná banka Slovenska, makrostresové testovanie ukázalo, že v prísnejšom scenári by primeranosť bánk klesla. Niektoré banky tak môžu mať problém splniť požiadavky na vlastné zdroje. Ako zraniteľnejšia sa ukazuje podľa centrálnej banky najmä skupina menej významných bánk.
Najprísnejší scenár testu ukázal, že prepad solventnosti bánk by bol dôsledkom pretrvávajúceho nepriaznivého vývoja na finančnom trhu, keď väčšina bánk nie je schopná tvoriť zisk. Bankový sektor ako celok sa počas všetkých troch rokov modelovaného scenára nachádzal v strate. Pre stratu už niektoré banky nie sú v uvedenom scenári schopné dopĺňať kapitál, ktorým by kompenzovali nárast objemu rizikovo-vážených aktív, a teda majú problém aj s plnením požiadavky kapitálovej primeranosti.
Rozpustenie kapitálového vankúša
Odolnosť bankového sektora posilňujú aj kapitálové vankúše. Proticyklický kapitálový vankúš, ktorého miera je stanovená na 1,5 % a ktorý bol vytvorený v nadväznosti na postupne sa akumulujúce riziká v minulom období, poskytuje zvýšenú schopnosť bánk absorbovať prípadné straty. Ak by hrozilo, že sa ekonomické dôsledky šírenia koronavírusu prejavia vo zvýšených stratách bánk, NBS je pripravená ihneď zvážiť rozpustenie tohto vankúša a tým umožniť pokrytie strát existujúcim kapitálom bez ekonomických sankcií.
Tento nástroj umožňuje tiež uľahčiť tok úverov v prípade, ak by banky čelili obmedzeniam úverovania na strane kapitálovej primeranosti. Štruktúra kapitálových požiadaviek zároveň v prípade potreby umožňuje prijatie ďalších regulatórnych úľav s cieľom zmierniť vplyv koronavírusu na finančný sektor a trh úverov.
Pokles ziskovosti
Čistý zisk bánk vlani dosiahol 643 mil. eur. Už aj v rámci tzv. nulového scenára by mal postupne klesnúť na 346 mil. eur na konci roka 2022. Pokles zisku sa predpokladá napriek rastu úverového portfólia, v dôsledku pokračujúceho poklesu úrokových sadzieb na stave úverového portfólia, a s tým súvisiacim poklesom úrokových marží.
Zisk podľa centrálnej banky poklesne aj preto, že sa nepredpokladá výraznejší príjem z volatilnejších zdrojov, akými sú napríklad príjmy z pohybu akcií alebo z operácií v cudzej mene. Zároveň zisk nepriaznivo ovplyvňuje zdvojnásobenie sadzby bankového odvodu.