Na Slovensku máme najviac živnostníkov v histórii, prvú trojku ukončených živností uzatvára výroba ostatných kovových výrobkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podnikanie, podnikateľ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet živnostníkov na Slovensku rastie, vlani ich počet prvýkrát prekročil hranicu pol milióna. Ku koncu minulého roka bolo u nás prihlásených 523-tisíc živností. Len za uplynulý rok predstavuje prírastok v počte nových či opäť obnovených živností viac ako 64-tisíc. Uvádza sa to v tlačovej správe spoločnosti Dun & Bradstreet, poskytujúcej dáta a analytické riešenia.

Historicky najvyššie číslo

Ide o historicky najvyššie číslo. Vďaka tomu počet registrovaných živnostníkov prvýkrát prekročil hranicu pol milióna,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Aktívnych je asi 70 percent oprávnení, zvyšok sú „spiace“ živnosti.

Vlani zrušilo svoje podnikanie bezmála 39-tisíc samostatne zarábajúcich osôb. Išlo o druhé najnižšie číslo za posledných päť rokov. Najviac živností zaniklo v Prešovskom kraji, viac ako 11-tisíc. Ďalej nasledovali Bratislavský a Nitriansky kraj. Najmenej zase v Trenčianskom kraji, celkovo takmer 5,7 tisíca.

Činnosť v oblasti zemných prác

Čo sa týka oblastí pôsobenia jednotlivých fyzických osôb, najviac podnikateľov v minulom roku ukončilo činnosť v oblasti zemných prác a ostatných stavebných kompletizačných a dokončovacích prác. Prvú trojku uzatvára výroba ostatných kovových výrobkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Dun & Bradstreet