Pohľad na dôchodok je u mužov a žien rôzny. Kto má najväčšie obavy o svoju budúcnosť na penzii?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dôchodok, dôchodky, peniaze, dôchodcovia
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Pätina Slovákov sa teší na dôchodok, väčšina seniorov však prejavuje obavy. Spoločnosť Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť upozornila na prieskum verejnej mienky zrealizovaný agentúrou Focus v máji 2024, ktorý odhaľuje, že na dôchodok sa teší len pätina Slovákov.

Tretina nad dôchodkom nepremýšľa

Väčšina obyvateľov Slovenska však prejavuje obavy o svoju budúcnosť na penzii, a to bez ohľadu na to, či si sporia, alebo nesporia v druhom pilieri. Približne štyria z desiatich opýtaných vyjadrili strach z toho, ako budú žiť na dôchodku.

„Obavy z dôchodku sa pohybujú v rovnakom rozsahu 39 % – 44 % naprieč všetkými vekovými skupinami,“ uvádza prieskum. Necelá tretina respondentov nad dôchodkom vôbec nepremýšľa, pričom ide predovšetkým o mladých ľudí.

Kto prejavuje najväčšie obavy?

Podľa prieskumu šesť percent respondentov plánuje pracovať aj počas dôchodku, pričom tento postoj sa výrazne nemení medzi jednotlivými vekovými skupinami. Naopak, najväčší podiel tých, čo sa tešia na dôchodok, tvoria ľudia vo veku 55 – 64 rokov, a to až 35 % respondentov. Zároveň sa však 44 % z nich obáva, ako vyžijú na dôchodku.

Dôchodky, graf
Foto: www.asdss.sk.

Ľudia na svoju budúcnosť na dôchodku nazerajú aj cez socio-ekonomické postavenie. Takmer tretina (29 %) respondentov s vysokoškolským vzdelaním sa teší na dôchodok, zatiaľ čo ľudia so stredoškolským vzdelaním s maturitou a nižším zárobkom prejavujú najväčšie obavy.

Geograficky najväčšie obavy prejavujú ľudia v Prešovskom kraji, kým obyvatelia Bratislavského kraja sa na dôchodok tešia najviac.

Pohľad na dôchodok je u mužov a žien rôzny. Vo všeobecnosti sú muži optimistickejší, keďže na dôchodok sa teší 27 % z nich, pri ženách je to len 16 %. S pribúdajúcim vekom stúpa aj optimizmus respondentov ohľadom ich budúcnosti na dôchodku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSAllianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť