Hodinová cena práce sa o viac ako 10 percent medziročne zvýšila v deviatich štátoch EÚ

Euro, ekonomika, eurozóna
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hodinová cena práce v eurozóne v druhom kvartáli medziročne stúpla o 4,5 percenta a v rámci celej Európskej únie sa zvýšila o 5 percent. Mzdy a platy v eurozóne sa medziročne zvýšili o 4,6 percenta a ostatné zložky ceny práce stúpli o 4 percentá.

Na Slovensku bol nárast vyšší

V rámci celej EU mzdy a platy oproti druhému štvrťroku 2022 vzrástli o 5,1 percenta a ostatné zložky ceny práce o 4,4 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku hodinová cena práce v druhom kvartáli tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa celkovo zvýšila o 9,9 percenta.

Najviac si prilepšili v Maďarsku

Slovenské mzdy a platy počas apríla až júna oproti rovnakému obdobiu vlaňajška stúpli o 9,8 percenta a ostatné zložky ceny práce vzrástli o 10,3 percenta.

Najviac sa hodinová cena práce v druhom kvartáli medziročne zvýšila v Maďarsku (17,3 %), Chorvátsku a Slovinsku (zhodne 14,5 %), Rumunsku (14,4 %) a v Bulharsku (14,2 %).

O viac ako desať percent cena práce stúpla v ďalších štyroch členských štátoch EÚ, a to v Poľsku (13,3 %), Estónsku (13,1 %), Litve (12,4 %) a v Lotyšsku (12,3 %).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat