Každý tretí obyvateľ Slovenska poberá od štátu nejaký druh dôchodku, v rebríčku krajín Únie sme na prvom mieste

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dôchodca, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v Európskej únií (EÚ). V rámci rebríčka krajín EÚ sme sa umiestnili na prvom mieste s najvyšším podielom poberateľov dôchodkov.

Každý tretí obyvateľ poberá dôchodok

Podľa aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, každý tretí obyvateľ Slovenska, čo predstavuje 33,2 % populácie, poberá od štátu nejaký druh dôchodku. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria 8,6 % HDP, čo je jedna z najnižších hodnôt v rámci EÚ.

V rámci porovnania za rok 2021 sa Slovensko umiestnilo na 19. mieste z 27 krajín EÚ, pokiaľ ide o výdavky na dôchodky vzhľadom na hrubý domáci produkt. Priemer EÚ v tomto ukazovateli bol na úrovni 12,9 % HDP, pričom najvyššie podiely vykazovali Grécko (16,4 %), Taliansko (16,3 %), Rakúsko (15 %) a Francúzsko (14,9 %).

Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú Írsko (4,5 %), Malta (6,4 %), Maďarsko (7 %) a Litva (7,1 %), ktoré vynakladajú na dôchodky najnižší podiel HDP. Porovnanie ukázalo, že výdavky na dôchodky v rámci celej EÚ v roku 2021 medziročne vzrástli o 2,8 %, avšak ekonomika EÚ rástla rýchlejšie, a preto pomer k HDP klesol z 13,6 % v roku 2020 na 12,9 % v roku 2021.

Najčastejšie ide o starobné dôchodky

Najväčšiu časť výdavkov tvorili starobné dôchodky (79,9 %), nasledované pozostalostnými dôchodkami (12 %) a invalidnými dôchodkami (7,9 %). Dôchodky v nezamestnanosti predstavovali len 0,2 % výdavkov.

V rámci EÚ poberal aspoň jeden z typov dôchodkov každý štvrtý obyvateľ, čo predstavuje 27,2 % populácie. Okrem Slovenska, ktoré vedie s 33,2 %, vysoký podiel poberateľov dôchodkov mali aj Luxembursko, Litva a Estónsko (32 % až 33 %).

Okolité krajiny ako Česko, Rakúsko a Poľsko mali podiely okolo 28 %, zatiaľ čo Maďarsko malo len 22 %. Najmenšie podiely poberateľov dôchodkov sú na Cypre (19 %), Malte (19,2 %) a v Španielsku (21,1 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat