K pôžičkám sa Slováci stavajú zodpovedne. Dôležité je dodržať jedno pravidlo

Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Skúsenosť so spotrebiteľskými úvermi má každý druhý Slovák. Podľa prieskumu Poštovej banky, ktorý zrealizovala agentúra 2muse koncom februára, si takmer 50 % z opýtaných bralo spotrebný úver do výšky 5-tisíc eur.

Bývanie a domácnosť

Najviac úverov tvoria tie do výšky 10-tisíc eur, preferuje ich viac ako 76 % opýtaných. Nad 20-tisíc eur si úver zobralo 8 % Slovákov.

Najčastejšie pôžičky Slováci využívajú na rekonštrukciu bývania a vybavenie domácnosti. Za týmto účelom si ju berie takmer 60 % opýtaných.

Krajšie Vianoce za to nestoja

Viac ako 28 % respondentov pôžičku využilo na financovanie vozidla a každý desiaty Slovák si svoj spotrebný úver zobral na dofinancovanie svojej hypotéky.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že Slováci sa stavajú k pôžičkám zodpovedne. „Riadia sa pravidlom, že vec, na ktorú si požičiavame, by mala mať dlhšiu životnosť, ako je doba splácania. Zodpovedný prístup pri čerpaní spotrebného úveru je jeden zo základných pilierov stabilného rozpočtu,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.

Len necelé tri percentá si požičali na kozmetický zákrok alebo krajšie Vianoce. Najmenej si na prilepšenie k sviatkom či kozmetické vylepšenie požičiavajú Žilinčania a Nitrania, iba 1,3 % opýtaných. Najviac si za takýmto účelom brali úver obyvatelia Bratislavského kraja, a to 6,8 %.

Z takýchto dôvodov si najčastejšie berú úvery mladší ľudia vo veku do 29 rokov, v priemere 5 % respondentov. S pribúdajúcim vekom však záujem o úvery na skrášľovanie či vianočné nákupy klesá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Kalafut Lendacká
Firmy a inštitúcie Poštová banka