Dôchodky na Slovensku od budúceho roka stúpnu o desiatky eur, bude to historicky najvyšší nárast

dôchodok, dôchodky, peniaze, dôchodcovia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 11,8 percenta. Ide o percento medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Priemerná starobná penzia, ktorá aktuálne dosahuje 515 eur, tak od budúceho roka stúpne o viac ako 60 eur. Bude to historicky najvyšší nárast penzií.

Osobitný mechanizmus pre minimálne dôchodky

Pre minimálne dôchodky platí osobitný mechanizmus, valorizácia sa ich priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka zvýši o 11,8 percenta jeho pôvodne vypočítaný dôchodok.

Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok.

Od januára sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta

Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka nemení.

Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára budúceho roka, nárok na minimálny dôchodok zaniká. Poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvýšili o 1,3 percenta. Išlo o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok minulého roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňaŠÚ Štatistický úrad SR