Dôchodková reforma je schválená, okrem iného sa zavedie aj rodičovská penzia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodkyňa, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Parlament v stredu schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa na Slovensku zavedie rodičovský dôchodok.

Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov.

Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Za schválenie novely zákona hlasovalo 73 poslancov, 24 zákonodarcov bolo proti a 36 poslancov sa zdržalo.

Rodičovský dôchodok

Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Osobe, ktorá dosiahla ustanovený počet odpracovaných rokov, vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok. Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku po získaní 40 rokov poistenia sa bude penzia krátiť o 0,3 percenta.

Dôchodkový vek sa bude zvyšovať podľa toho, ako bude stúpať stredná dĺžka života. Penzijný vek by mal po naviazaní na strednú dĺžku života stúpať o dva mesiace ročne. Súčasne sa zachová to, že ženám sa bude dôchodkový vek za každé dieťa znižovať o šesť mesiacov.

Sprísnené podmienky

Novelou zákona sa tiež sprísnia podmienky vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok. Nárok na predčasný starobný dôchodok vznikne len tým poistencom, ktorých suma predčasného starobného dôchodku bude vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

V súčasnosti pritom predčasná penzia musí dosiahnuť aspoň 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Rezort práce a sociálnych vecí pritom pôvodne navrhoval, aby bol predčasný dôchodok najmenej na úrovni sumy minimálneho dôchodku pre príslušnú úroveň získaných kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia.

Ministerstvo nakoniec od tohto zámeru ustúpilo, keďže podľa rezortu pôvodný návrh prinášal „viacero kontroverzií a administratívnych komplikácii v neprospech poistenca“. Suma aktuálnej dôchodkovej dávky, od ktorej závisia sumy novopriznaných dôchodkov, sa bude zvyšovať pomalšie ako v súčasnosti. Kým v súčasnosti aktuálna dôchodková hodnota pravidelne k 1. januáru stúpa o rast priemernej mzdy, po novom pôjde o rast len o 95 percent priemernej mzdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať