Penzisti si opäť prilepšia o desiatky eur, minimálne dôchodky sa rozmrazia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok,, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Minimálne dôchodky sa od októbra tohto roka opäť zvýšia. Kým od začiatku júla tohto roka základná suma minimálnej penzie pri získaní 30 rokov dôchodkového poistenia stúpne zo súčasných 334,30 eura na 359,30 eura, od októbra tohto roka vzrastie na 383,10 eura.

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi

Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi od poslancov za hnutie Sme rodina, ktorú schválil parlament. Sumy minimálnych dôchodkov sa zvýšia vzhľadom na to, že súčasne od októbra stúpnu aj výšky dávok v hmotnej núdzi. Zámerom je, aby poberateľ minimálneho dôchodku po zvýšení súm pomoci v hmotnej núdzi nebol odkázaný na sociálne dávky.

Zvýšenie nastane v októbri

Od júla tohto roka bude základná výška minimálnej penzie tvoriť 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.

Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, kým od júla do septembra vzrastie o dva percentuálne body zo sumy životného minima.

Určenie staronovým spôsobom

Minimálne dôchodky sa od júla tohto roka rozmrazia. Suma minimálnej penzie sa bude určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, bude minimálny dôchodok opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima.

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body a od 40 rokov o tri percentuálne body.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sme rodina