Byty a ich zariadenie sú čoraz drahšie a ceny ešte porastú

peniaze, bývanie
Foto: ilustračné, Getty Images

Ceny nehnuteľností na Slovensku stále rastú a hoci sa v porovnaní s minulým rokom znížili náklady na energie, segment bývania je čoraz drahší. Stúpli totiž aj ceny spotrebičov a zariadenia domácností. Informoval o tom Maroš Ovčarik z Finančného kompasu. Ceny nehnuteľností sú vysoké, pretože záujem o všetky ich typy je vyšší ako ponuka a prispievajú k tomu aj relatívne lacné hypotekárne úvery a dlhodobý nedostatok bytov. Ceny ovplyvnilo aj to, že v roku 2020 výrazne poklesla výstavba bytov a dokončilo sa ich menej než v roku 2019.

Priemerná cena 2-izbových bytov stúpla na 1 500 eur a viac za meter štvorcový. Nie všade je však rast rovnaký. Podľa Maroša Ovčarika sa cena odvíja od atraktivity lokality a stavu nehnuteľnosti. V okrajových častiach väčších miest tak ceny bytov stúpli menej ako v najžiadanejších lokalitách. „Tam sa predpokladá ďalší výrazný nárast cien v priebehu celého roka,“ ozrejmil Ovčarik.

Dominuje Bratislavský kraj

Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska, sú najdrahšie nehnuteľnosti v Bratislavskom kraji, kde je priemerná cena za meter štvorcový 2 360 eur. Nasleduje Košický kraj s cenou 1 421 eur za meter štvorcový. O pár eur nižšie sú ceny v Žilinskom kraji. Najlacnejšie sú aktuálne nehnuteľnosti v Nitrianskom kraji 988 eur za meter štvorcový. Z dát Štatistického úradu SR vyplýva, že v 2. polroku roka 2020 klesol počet bytov, ktorých výstavba sa začala, o 19 % v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019. O 6 % medziročne klesol aj počet dokončených bytov. Analytici predpokladajú, že je to dôsledok obmedzení spôsobených koronakrízou.

Nové bývanie bude tento rok ešte drahšie aj pre zvyšujúce sa ceny za bytové zariadenie a služby súvisiace s bývaním. Podľa štatistického úradu medziročne stúpli ceny za bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 1,6 %. Ako príčina sa uvádza najmä zvýšenie cien náradia a nástrojov a taktiež zvýšenie cien dopravy. Analytici predpokladajú, že v druhom polroku tohto roka budú ceny kuchynského nábytku, sedačiek či ďalšieho bytového zariadenia ďalej stúpať.

Náklady na bývanie stúpnu

Bývanie bude v roku 2021 drahšie než v rokoch 2019 a 2020 aj napriek tomu, že ceny energií (elektrina, plyn) mierne klesli. Z dát štatistického úradu totiž vyplýva, že výrazne vzrástli ceny za zber odpadu, a to medziročne o 14,6 %, cena za odvádzanie odpadových vôd o 3,8 % a dodávky vody o 2 %, čo sa prejaví vo zvýšení celkových nákladov na bývanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Ovčarik
Firmy a inštitúcie Finančný kompasNBS Národná banka SlovenskaŠÚ Štatistický úrad SR