Americký akciový trh utrpel v piatok najväčšiu týždňovú stratu za takmer tri mesiace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Richard Drew

Americký akciový trh v piatok po premenlivom obchodovaní dokázal uzavrieť vyššie, ale za celý týždeň aj tak utrpel najväčšiu stratu za takmer tri mesiace. Po raste v úvode týždňa totiž počas nasledujúcich troch dní nasledoval výpredaj akcií, keďže rast počtu prípadov ochorenia Covid-19 v USA a pesimistické vyjadrenie amerického Federálneho rezervného systému (Fed) v otázke výhľadu ekonomiky schladili nádeje investorov, že hospodárstvo sa zotaví relatívne rýchlo.

Index S&P 500 v piatok stúpol o 1,3 percenta na 3 041,31 bodu. Za celý týždeň však stratil 4,8 percenta. Priemyselný index Dow Jones v závere týždňa posilnil o 1,9 percenta na 25 605,54 bodu, ale celý týždeň uzavrel so stratou 5,6 percenta. Technologický Nasdaq v piatok vzrástol o 1 percento na 9 588,81 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 2,3 percenta na 1 387,68 bodu.

Najviac v závere týždňa posilnili akcie technologických, finančných a priemyselných spoločností. Stúpli aj akcie firiem, ktoré najvýraznejšie strácali vo štvrtok, napríklad akcie leteckých prepravcov. Dodávatelia energií však mierne oslabili. „Naďalej budeme svedkami volatility na trhoch, keďže existuje veľa neistoty v otázke, ako bude vyzerať opätovné otváranie ekonomiky USA,“ uviedla Julie Foxová z UBS Financial Services.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať