Americký akciový trh stúpol, hoci Fed zrejme smeruje k zvýšeniu úrokových sadzieb

Burzy, akcie
Foto: Archívne, SITA/AP

Americký akciový trh v stredu uzavrel vyššie, hoci najnovšia správa o raste spotrebiteľských cien v USA znamená, že Federálny rezervný systém (Fed) smeruje k zvýšeniu úrokových sadzieb v neskoršej časti tohto roka.

Inflácia v USA stúpla na 7 % percent

Mierny rast trhu nastal vďaka posilneniu technologických firiem, maloobchodných spoločností a ďalších firiem, ktoré sú priamo závislé od výdavkov spotrebiteľov. Americká inflácia minulý mesiac stúpla na úroveň 7 percent. Išlo o jej najrýchlejšie medziročné tempo za takmer štyri desaťročia, ale v súlade s prognózami ekonómov.

Index S&P 500 vzrástol o 0,3 percenta na 4 726,35 bodu. Priemyselný index Dow Jones si prilepšil o 0,1 percenta na 36 290,32 bodu. Technologický Nasdaq si pripísal 0,2 percenta a uzavrel na úrovni 15 188,39 bodu. Akciám malých firiem sa však nedarilo a index menších spoločností Russell 2000 klesol o 0,8 percenta na 2 176,06 bodu.

Ázijská burza si pohoršila

Ázijské akciové trhy si vo štvrtok pohoršili. Hlavný japonský index Nikkei 225 klesol o 1 percento, čínsky akciový index Shanghai Composite si pohoršil o 1,1 percenta a index hongkonskej burzy Hang Seng si odpísal 0,1 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)