Americká bezúčelová hypotéka - aké máte možnosti?

Hypotéka
Foto: ilustračné, Thinkstock

Americká hypotéka je čoraz populárnejšia aj u nás. Viacero bánk poskytuje buď priamo americký hypoúver, alebo nejakú kombináciu americkej a klasickej hypotéky. Americký úver, ako sa tomuto druhu úveru niekedy hovorí, pochádza práve zo Spojených štátov Amerických a najviac využívaný je práve tam.

Čo je to tá americká hypotéka

Zjednodušene povedané, ide o bezúčelový úver, ktorý má veľmi podobné podmienky ako hypotéka. Požičať sa dá vyššia suma ako pri klasickom spotrebnom úvere a lehota splatnosti je podobne dlhá, ako pri bežnej hypotéke. Najzaujímavejšia je úroková sadzba, ktorá sa svojou výškou približuje úrokom typickým pre hypotéky.

S bežnou hypotékou je tu ešte jedna podobnosť: založenie nehnuteľnosti ako zabezpečenie úveru. V minulosti poskytovali takéto úvery aj niektoré nebankovky, napríklad Úver4you alebo Slovenská požičovňa. Najmä prvá menovaná bola obľúbená a to vďaka tomu, že sa americká hypotéka dala vybaviť aj bez registra a bez dokladovania príjmu. V súčasnej dobe však tento druh úveru možno získať už len v banke.

Kde získate americký hypoúver?

Americké hypotéky mali naše banky v ponuke už aj v minulosti, no až teraz zažívame ich skutočný boom. Ten je spôsobený najmä tým, že banky aj na tlak klientov pristúpili ku kombinovaniu účelovej a bezúčelovej hypotéky. Najčastejší model je, že okrem bežnej americkej hypotéky ponúkajú napríklad aj klasickú hypotéku, ale s možnosťou použitia časti peňazí bez dokladovania účelu.

Druhý model je, že za istých okolností môže byť hypotéka bezúčelová, no pokiaľ nie sú splnené podmienky, zostáva účelovou. Tento model je ale menej častejší a nie je až natoľko populárny, ako prvý spomenutý. Samozrejme, stále sa nájdu aj banky, ktoré vôbec americkú bezúčelovú hypotéku vo svojom portfóliu produktov nemajú.

Tu je porovnanie aktuálnych možností v bankách poskytujúcich bezúčelové hypotéky:

Bezúčelová hypotéka SLSP? Za istých okolností

Typická americká hypotéka v SLSP nie je v ponuke, ale za istých okolností je možné získať aj jej Hypotéku bez prekážok bez akéhokoľvek dokladovania účelu použitia peňazí. To platí vtedy, ak si požičiate do 70 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Pokiaľ to bude viac, musíte už účel peňazí dokladovať a to fotografickou dokumentáciou alebo kúpnou zmluvou.

Hypotéka od Slovenskej sporiteľne sa dá získať s týmito parametrami:

 • výška možného úveru je od 7.000 € do 300.000 €
 • splatnosť je 4 až 30 rokov
 • fixácia úroku je možná na 1, 3, 5 alebo na 10 rokov

Hypotéku je možné získať aj na postupné čerpanie, čiže financovanie stavby domu. Banka v rámci sezónnej akcie neúčtuje spracovateľský poplatok za vybavenie úveru a navyše vybaví a zaplatí za klienta znalecký posudok aj vklad do katastra nehnuteľností.

Americká hypotéka a Tatra banka

Americká hypotéka TB je klasický bezúčelový úver, ktorý môže získať každý klient s dostatočnou bonitou a možnosťou ručenia nehnuteľnosťou. Stačí jednoducho splniť podmienky pre poskytnutie úveru, zriadiť záložné právo k nehnuteľnosti na katastri a môžete čerpať peniaze na čokoľvek, čo potrebujete. Bez otázok a bez dokladovania účelu.

Toto sú podmienky a možnosti tejto hypotéky:

 • úver môže byť od 13.000 € až do 600.000 €
 • splatnosť je možné zvoliť na 1 až 20 rokov
 • fixácia úrokovej sadzby sa dá vybrať na 1, 2, 3, 5 alebo na 10 rokov

Tatra banka poskytuje svoju americkú bezúčelovú hypotéku najviac do výšky 80 % hodnoty nehnuteľnosti, ktorá je stanovená znaleckým posudkom. Banka navyše v rámci aktuálnej akcie poskytuje zľavu 100 % na poplatok za vybavenie úveru.

OTP americká hypotéka

OTP banke je americká hypotéka k dispozícii pre každého klienta, ktorý si chce požičať najviac do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, ktorú založí za úver ako jeho zabezpečenie. Banka ponúka možnosť získať zaujímavý úrok v prípade aktívneho využívania bežného účtu a čerpanie bezúčelovej hypotéky je už po podaní návrhu na vklad do katastra.

Pokiaľ by ste chceli tento úver, získate:

 • americkú hypotéku od 5.000 € do 160.000 €
 • možnosť splatnosti na 1 až 20 rokov
 • na výber dĺžku fixácie na 1, 3, 5 alebo dokonca až 10 rokov

Nehnuteľnosť, ktorou budete ručiť, musí byť na Slovensku. Banka ponúka expresne rýchle spracovanie úveru už do 48 hodín a to bez akéhokoľvek príplatku. Úver je možné využiť samozrejme na čokoľvek a to bez dokladovania bločkov, faktúr a podobne.

Americká hypotéka ČSOB

ČSOB získate americkú hypotéku bez dokladovania a bez uvedenia účelu až do 100 % hodnoty nehnuteľnosti, ale samozrejme len v prípade dostatočnej bonity a na základe individuálneho posúdenia. Bezúčelový úver ponúka banka so 100 % zľavou z poplatku za spracovanie a s vybavením katastra za klienta.

Bezúčelovú hypotéku môžete získať:

 • v sume od 4.500 € do 165.000 €
 • so splatnosťou ako pri bežnej hypotéke, čiže na 4 až 30 rokov
 • s možnosťou fixovania úroku na 1, 3, 5, 10 a dokonca aj 15 alebo 20 rokov

Banka ponúka navyše ako jediná možnosť mimoriadnych splátok raz mesačne bez poplatku, vďaka čomu môžete výrazne ušetriť na úrokoch a preplatení. Ak budete aktívne využívať produkty ČSOB, môžete si úrok znížiť na absolútne minimum.

Americká mHypotéka od mBank

Aj známa internetová banka mBank má svoju bezúčelovú hypotéku. V súlade s jej tradíciou minimálnych poplatkov ju ponúka s vybavením zadarmo a tiež aj so založením osobného a úverového účtu bez poplatku. Hypotéka sa dá získať až do 75 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, samozrejme aj v závislosti od bonity žiadateľa.

Pokiaľ by ste ju chceli, tu sú jej parametre:

 • výška úveru je možná od 7.000 € do 160.000 €
 • splatnosť je od 121 mesiacov do 20 rokov
 • úrokovú sadzbu je možné fixovať na 1, 2, 3, 4 alebo 5 rokov

Ak požiadate o americkú hypotéku, máte garanciu fixnej úrokovej sadzby až na 30 dní od dátumu odoslania žiadosti. Mimoriadne splátky úveru môžete realizovať kedykoľvek v budúcnosti až do výšky 20 % ročne sú bez poplatku.

mojaHypotéka od Sberbank je bezúčelová len čiastočne

Podobne ako Slovenská sporiteľňa, aj Sberbank má v ponuke hypotéku, kde je možné čiastočné čerpanie bez dokladovania účelu. mojaHypotéka, ako sa produkt volá, má totiž bezúčelovú časť až do výšky 40 % z poskytnutej sumy úveru. Požičať sa pritom dá až do 80 % hodnoty nehnuteľnosti.

Toto sú aktuálne podmienky hypotéky:

 • výška úveru je od 3.500 € až do 250.000 €
 • splatnosť sa dá vybrať od 4 do 30 rokov
 • fix úrokovej sadzby je buď na 3 alebo na 5 rokov

Hypotekárny úver je bez poplatku za vybavenie a umožňuje vkladať bezplatné mimoriadne splátky až do výšky 20 % zo zostatku každý rok. Pokiaľ si zvolíte fix na 3 roky a budete aktívne využívať účet v banke, získate navyše najnižšiu možnú úrokovú sadzbu.

Prima Banka umožní až 40 % bezúčelové čerpanie

Podobne ako OTP, aj Prima Banka má čiastočne bezúčelovú hypotéku. Použitie peňazí z nej klient totiž musí zdokladovať len do výšky 60 % a zvyšok úveru môže použiť na čokoľvek bez potvrdení, faktúr alebo fotografovania. Žiadosť navyše banka posúdi expresne rýchlo a to už do 48 hodín od jej podania.

Ak sa rozhodnete pre túto hypotéku, môžete mať:

 • úver od 5.000 € do 300.000 €
 • splatnosť od 5 až do 40 rokov, čo je najdlhšia lehota splatnosti na celom trhu
 • fixáciu úroku buď na 3 alebo na 4 roky

Banka uľahčuje klientom situáciu aj tým, že dokladovanie časti úveru nemusí byť okamžité, ale máte na to až 6 mesiacov od čerpania. Pokiaľ budete mať v banke vedený aj osobný účet v čase čerpania úveru, neplatíte za hypotéku úvodný poplatok za jej poskytnutie.

Bezúčelová hypotéka VÚB

VÚB banka má americkú hypotéku v ponuke už dlhšiu dobu a jej čerpanie je možné ihneď po splnení podmienok. Je jedno, či peniaze z úveru použijete na dovolenku, významnejšiu rekonštrukciu domácnosti, kúpu auta alebo na čokoľvek iné, pretože vôbec nemusíte banke dokladovať, ako ste finančné prostriedky minuli.

Pre túto hypotéku platia nasledujúce podmienky:

 • výška úveru je od 6.600 € do 500.000 €
 • doba splatnosti sa dá zvoliť na 1 až 20 rokov
 • úrok je možné zafixovať na obdobie 1, 3 alebo 5 rokov

Ak sa rozhodnete pre tento hypotekárny úver na čokoľvek, stačí len založiť nehnuteľnosť, splniť podmienky bonity a banka vám peniaze pošle priamo na váš bankový účet. Pri 3 ročnom fixe získate úver dokonca s úrokom ako pri bežnej účelovej hypotéke.

Americká hypotéka z Oberbank

Bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou má aj Oberbank. Táto americká hypotéka sa dá pri väčšine fixácii úroku vybaviť aj bez poplatku za spracovanie úveru. Jedinými podmienkami jej získania sú pravidelný príjem a možnosť založiť nehnuteľnosť. Peniaze môžete minúť podľa vašich predstáv a bez akéhokoľvek dokladovania účelu.

Tu sú parametre a podmienky úveru:

 • výška hypotéky môže byť od 1.500 € až do 80 % hodnoty nehnuteľnosti
 • minimálna splatnosť je 36 mesiacov, maximálna 240 mesiacov
 • možnosť fixácie úroku na 1 až 10 rokov

Okrem zafixovania úroku na určitú dobu umožňuje banka zvoliť si aj variabilnú úrokovú sadzbu. Tá sa mení každé 3 mesiace a závisí od aktuálnej situácie na trhu. Čerpanie úveru je ihneď po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.

Free Hypoúver z UniCredit Bank

Americká hypotéka z UniCredit Bank má už dlhoročnú históriu. Požičať si môžete na čokoľvek a bez dokladovania účelu, pričom na vybavenie stačí jednoducho len tuzemská nehnuteľnosť bez ťarchy a dostatočný príjem na splácanie úveru. Banka ponúka aj výhodné poistenie založenej nehnuteľnosti priamo u seba.

Free Hypoúver získate:

 • vo výške od 3.300 € do 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti
 • s dobou splácania 1 až 20 rokov
 • s možnosťou fixácie na 3, 5, 7 alebo 10 rokov

Každý rok môžete zároveň vložiť bez poplatku mimoriadnu splátku až  do výšky 20 % zo zostatku úveru. Pokiaľ uzavriete poistenie nehnuteľnosti v ERGO poisťovni, banka vám preplatí znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorou budete ručiť.

Toto by ste mali vedieť skôr, než si požičiate:

1. Ak chcete poznať konkrétne podmienky alebo výšku splátky, môžete skúsiť pozrieť webové stránky bánk, kde sa spravidla nachádza online kalkulačka hypotéky.

2. Nezabudnite na náklady spojené s vkladom záložného práva na kataster, pričom ide síce len o niekoľko desiatok €, ale len zopár bánk tento poplatok preplatí.

3. Jednou z nevýhod býva pri americkej hypotéke obvykle kratšia doba splatnosti alebo vyšší úrok, čo sa prejaví vo vyššej mesačnej splátke, takže pamätajte na to!

4. Pokiaľ nepotrebujete bezúčelovo využiť všetky peniaze, skúste účelové hypotéky s určitou bezúčelovou časťou, kde predídete vyššie spomenutým nevýhodám.

Chcete nájsť najvýhodnejšiu americkú hypotéku? Skúste to s nami!

Pripadajú vám ponuky príliš neprehľadné a nechcete ani strácať čas s obehávaním bánk kvôli najlepšej a najlacnejšej americkej hypotéke? V takom prípade to môžete nechať na nás. Využite našu online kalkulačku pre porovnanie ponúk, ktoré je samozrejme nezáväzné a orientačné. Požiadať o najvýhodnejšiu hypotéku potom na základe porovnania môžete z pohodlia domova a samozrejme bez ďalších poplatkov navyše!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom