Akcie vo Francúzsku klesli po parlamentných voľbách, nižšie boli aj ázijské indexy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonské burzy
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Francúzske akcie začali týždeň s poklesom. Odzrkadlili sa na nich výsledky francúzskych parlamentných volieb, v ktorých najviac kresiel v dolnej komore parlamentu prekvapivo vyhrala ľavicová aliancia. Index CAC 40 bol krátko po začiatku obchodovania slabší o 0,4 percenta na úrovni 7 643,03 bodu.

Najväčšie obavy trhov v súvislosti s francúzskymi voľbami vytváral podľa analytikov výsledok, ktorý by dal väčšinu v Národnom zhromaždení ľavicovému Novému ľudovému frontu alebo krajne pravicovej strane Národné združenie. Oba sľubovali výdavky, ktoré vyvolali obavy, že už aj tak veľký deficit Francúzska narastie, čo viedlo k výpredaju francúzskych vládnych dlhopisov. Tento scenár sa však nenaplnil, keďže žiaden blok v parlamente nemá väčšinu, no krajinu teraz čaká politická neistota.

„To, že sa ľavica stala najsilnejšou skupinou v parlamente, vyvoláva vážne obavy. Francúzsko čaká obdobie politickej neistoty a – s najväčšou pravdepodobnosťou – aj fiškálnych problémov a určitého zvrátenia prorastových reforiem prezidenta Emmanuela Macrona,“ vyjadril sa Holger Schmieding, hlavný ekonóm banky Berenberg.

Ázijské akciové trhy boli v pondelok tiež slabšie. Japonský index Nikkei 225 klesol o 0,3 percenta. Index čínskej burzy Shanghai Composite si pohoršil o 0,7 percenta a hongkonský Hang Seng stratil 1,8 percenta. Juhokórejský index Kospi sa znížil o 0,1 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Berenberg Holger SchmiedingEmmanuel Macron