Vo Fínsku sa konajú prezidentské voľby, favoritmi sú bývalý premiér Stubb či exminister zahraničných vecí Haavisto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fínsko, voľby
Kandidát sociálneho hnutia na prezidenta Pekka Haavisto vedie kampaň v nákupnom centre Iso Omena vo fínskom meste Espoo. Foto: Mikko Stig/Lehtikuva via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo Fínsku sa v nedeľu konajú prezidentské voľby. O priazeň voličov sa uchádza deväť kandidátov, pričom podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky má najväčšie šance bývalý premiér Alexander Stubb a exminister zahraničných vecí Pekka Haavisto.

Približne 4,5 milióna voličov si vyberá nástupcu populárneho Sauliho Niinistöa, ktorému v marci vyprší druhé šesťročné funkčné obdobie a už nie je spôsobilý na opätovné zvolenie. Volebné miestnosti v celej krajine sa otvorili o 9:00 (7:00 SEČ) a zatvoria sa o 20:00 miestneho času (19:00 SEČ).

Na rozdiel od väčšiny európskych krajín má prezident Fínska výkonnú moc pri formulovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä pri rokovaniach s krajinami mimo Európskej únie, ako sú Spojené štáty americké, Rusko a Čína.

Neočakáva sa, že niektorý z kandidátov získa v nedeľňajšom prvom kole hlasovania viac ako 50 % hlasov, čím sa súboj o post hlavy štátu s najväčšou pravdepodobnosťou dostane do februárového druhého kola.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander StubbPekka HaavistoSauli Niinistö
Firmy a inštitúcie Európska únia