Vláda pri odovzdaní MiG-29 nerešpektovala vôľu občanov, myslí si Gyimesi a podľa Tomáša téma nemala byť ani na stole

György Gyimesi
Poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) György Gyimesi. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Vláda nerešpektovala vôľu občanov, ktorí si nepriali darovanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu, myslí si poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO). V darovaní stíhačiek vidí i ústavnoprávny problém. Je presvedčený, že ide o krok, ktorý je v rozpore s Ústavou SR. Povedal to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy.

Poslanec NR SR a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš (nezaradený) je toho názoru, že téma ani nemala byť na stole, pretože vláda na to nemá kompetenciu. Premiér Eduard Heger (Demokrati) podľa neho nemá mandát na rozhodovanie o tejto otázke. Stíhačky považuje za zásadnu otázku zahraničnej politiky a toto rozhodnutie považuje za nebezpečný precedens.

Poslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko Tomáš Valášek (nezaradený) si myslí, že je správne, aby sme stíhačky poslali Ukrajine. Čuduje sa však, že vláda ešte pred darovaním nekonzultovala tento krok s Ústavným súdom (ÚS) SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerErik TomášGyörgy GyimesiTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚstavný súd SR