Ficova vláda odklepla ďalší milión pre zemetrasením postihnuté obce na východe Slovenska, o pomoc treba požiadať (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Výjazdové rokovanie 13. schôdze
Zľava: Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba, ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová a podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec počas výjazdového rokovania 13. schôdze vlády SR v priestoroch Obecného úradu v Kamenici nad Cirochou (okres Humenné). Kamenica nad Cirochou, 23. január 2024. Foto: SITA/Ivan Kriššák
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 23. januára, 14:46

Humanitárnu pomoc vo výške milión eur v súvislosti so zmiernením následkov októbrového zemetrasenia na východe Slovenska schválila vláda SR na svojom utorkovom výjazdovom rokovaní v Kamenici nad Cirochou (okres Humenné).

Podpora pre viac ako 130 obcí

Zároveň rozdelila dotácie vo výške viac ako 1,1 milióna eur pre obce a organizácie v okresoch Humenné a Vranov nad Topľou. Spolu touto sumou podporila viac ako 130 obcí.

Vláda schválila tiež 100-tisíc eur na projekt misijných pracovísk v rómskych komunitách pre tri charity na východe Slovenska. Vláda v utorok rozhodla o druhom kole pomoci po októbrovom zemetrasení na východe Slovenska.

Žiadosť o humanitárnu pomoc

Všetkým obciam, respektíve ich obyvateľom, bude poskytnutý ďalší milión eur na pomoc, a to spôsobom, ktorý obyvatelia dobre poznajú. Chceme ich týmto vyzvať, aby si opäť podali žiadosti o túto humanitárnu pomoc, ktorá môže byť vyplatenú v maximálnej výške 800 eur. Ide o tých občanov, ktorým nestačilo prvé kolo pomoci,“ uviedol po rokovaní vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Žiadosti budú prijímať úrady práce v okresoch Humenné, Vranov n/Topľou a Stropkov. „Pracovníci týchto úradov opäť vycestujú aj do týchto postihnutých obcí,“ dodal Tomáš.

Dodatočné problémy

Premiér Robert Fico uviedol, že dostali od starostov na rokovanie zoznam domov, ktoré musia byť zbúrané alebo vyžadujú veľkú rekonštrukciu.

Máme preto na stole opäť požiadavku na sumu okolo 850-tisíc eur. Povedali sme, že sa na to pozrieme,“ uviedol Fico s tým, že časť peňazí by mali financovať z rezervy predsedu vlády a o ostatných zdrojoch sa rozhodne na najbližšom výjazdovom rokovaní vlády v Košickom kraji.

Ľudia a starostovia avizujú, že stále sú nejaké dotrasy a objavujú sa ďalšie škody, ktoré sa neukázali po zemetrasení. Najnovšie začína byť veľký problém s vodou. Robili sa skúšky kvality vody a v 95 percentách týchto skúšok sa ukázalo, že sa výrazne zhoršili parametre týkajúce sa kvality pitnej vody. Naviac oznamujú starostovia a primátori, že dochádza aj k strate vody v studniach. Čiže máme ďalší praktický problém, kde budeme musieť mestám a obciam pomôcť,“ dodal Fico.

Finančná pomoc od ministerstva

Ako sa uvádza v predloženej správe, humanitárna pomoc po zemetrasení bola doteraz určená výhradne obyvateľom postihnutých touto prírodnou katastrofou. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytlo finančnú pomoc vo výške takmer 1,25 milióna eur dokopy 1 671 fyzickým osobám, ktorých obydlia boli poškodené. Čiastky pre jednotlivých žiadateľov sa pohybovali od 200 do 800 eur.

Okrem toho vyplatilo ministerstvo aj 525-tisíc eur ako finančnú humanitárnu pomoc dokopy 35 obciam, ktoré však v zmysle zákona použili celú túto čiastku na koordinovanú pomoc ich obyvateľom a nakúpili najmä stavebný materiál distribuovaný jednotlivým obyvateľom na opravy ich poškodených domov.

Sociálno-ekonomická situácia v okresoch

Vláda sa okrem zemetrasenia zaoberala aj sociálno-ekonomickou situáciou v okresoch Humenné a Vranov n/Topľou a návrhmi na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti.

Vo Vranove n/Topľou boli prijaté konkrétne opatrenia na podporu výstavby a prevádzky Ferovo parku, ktoré môžu priniesť zníženie nezamestnanosti, nakoľko do roku 2026 vytvorí investor približne 750 nových pracovných miest,“ skonštatoval premiér.

Prostriedky na modernizáciu

Dodal, že sa venovali aj téme kanalizácií a vodovodov. „Momentálne boli podpísané výzvy Envirofondu na vybudovanie troch kanalizácií z okresu Humenné a troch obcí z okresu Vranov n/Topľou,“ doplnil.

Zároveň vláda vyčlenila prostriedky vo výške viac ako 1,1 milióna eur na rôzne modernizácie, výstavby či rekonštrukcie predovšetkým obecného majetku. V okrese Humenné podporila 62 žiadateľov v celkovej sume 531 500 eur, v okrese Vranov n/Topľou to bolo 71 žiadateľov v sume 577-tisíc eur.

Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra 2023 malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Otrasy spôsobili materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Zemetrasením boli zasiahnuté obce v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Stropkov. Išlo o škody vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov. Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy, ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášRobert Fico
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR