Vláda vyčlení desiatky miliónov eur na jednorazové príspevky pre ľudí, ktorých najviac postihlo zdražovanie

Ministerstvo práce, Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 7. apríla 16:14

Na jednorazový príspevok pre ľudí, ktorých najviac postihlo zdražovanie, by mala vláda vynaložiť 133 miliónov eur. Ako na tlačovej besede uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), najväčšia suma má smerovať pre rodiny s nezaopatrenými deťmi vo veku do 19 rokov vrátane.

Týmto rodinám chce vláda poskytnúť jednorazový 100-eurový prídavok na dieťa, celkovo by mali tieto rodiny dostať takmer 102 miliónov eur. Ľudia s nízkymi príjmami bez detí by mali celkovo dostať 25,3 milióna eur a rodiny v hmotnej núdzi 5,8 milióna eur. Tieto príspevky by mala vláda vyplatiť do júna tohto roka.

Zvýšenie daňového bonusu

Jednorazový prídavok na dieťa v sume 100 eur chce vláda podľa Krajniaka vyplatiť na takmer 1 milión detí vo veku do 19 rokov vrátane. Pomoc pre rodiny v hmotnej núdzi by mala smerovať pre takmer 58-tisíc domácností, v ktorých žije 122-tisíc ľudí.

Nízkopríjmovým rodičom vyplatí vláda finančný príspevok v prípade, ak ich mesačný príjem je do 804 eur. „V takom prípade hovoríme aj o zvýšení daňového bonusu na 100 eur a bude sa to týkať zhruba 258-tisíc rodičov,“ povedal minister práce.

Viazanie investičných výdavkov v rozpočte

Ďalšími osobami, ktorým chce vláda pomôcť, sú nízkopríjmoví uchádzači o prácu bez detí, opatrovatelia, osobní asistenti a osoby v dôchodkovom veku, ktorým nevznikol nárok na penziu. Aj tieto osoby dostanú jednorazový príspevok v sume 100 eur.

Vládna koalícia podľa Krajniaka ešte rokuje o tom, odkiaľ na tieto výdavky vezme zdroje. Podľa strany Sme rodina by mala vláda zvýšiť dane z tabaku, alkoholu a hazardu. Ďalšou možnosťou je podľa Krajniaka viazanie investičných výdavkov v štátnom rozpočte na tento rok v sume 133 miliónov eur.

Tieto financie by sa podľa podpredsedu strany Sme rodina viazali až do momentu, kým sa ukáže, že štát bude mať vyššie daňové príjmy, ako očakával.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR