Video+foto: Mohutný požiar zničil Notre Dame v Paríži, konštrukciu katedrály zachránili (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katedrálna Notre Dame, Paríž, požiar
Požiar slávnej katedrály Notre Dame v Paríži, 15. apríl 2019. Foto: SITA/AP - koláž WBN.
  • aktualizované 15. apríla, 23:40

PARÍŽ 15. apríla (WebNoviny.sk) – V katedrále Notre-Dame v Paríži vypukol v pondelok podvečer požiar. V oblasti sa odohrávala veľká operácia na uhasanie mohutného ohňa. Okolie budovy evakuovali a na mieste zasahovalo viac ako 400 hasičov.

Agentúra AFP v pondelok pred jedenástou hodinou večer na Twitteri informovala, že konštrukciu katedrály sa podarilo zachrániť pred kolapsom.


Francúzske ministerstvo vnútra predtým v pondelok večer pripustilo, že katedrálu sa možno už nebude dať zachrániť.

Podobné slová volil aj šéf parížskych požiarnikov Jean-Claude Gallet, ktorý povedal, že nie je isté, či sa jeho ľuďom podarí zabrániť plameňom, aby sa dostali aj do tých častí budovy, ktoré boli zatiaľ pred požiarom uchránené.

Aj hovorca katedrály Notre-Dame André Finot v rozhovore s francúzskymi novinármi varoval, že z celej budovy podľa neho „nezostane nič“.

Ikonická vežička sa zrútila

Na záberoch bolo vidno, ako sa z vyše 850-ročnej gotickej katedrály valí oheň a oblaky dymu, obloha nad Parížom sa zafarbila na oranžovo, v okolí srdcervúceho výjavu stáli stovky ľudí a väčšinou mlčky a so slzami v očiach sledovali ako oheň ničí dominantu francúzskej metropoly.

Video: Požiar katedrály Notre Dame v Paríži

https://www.youtube.com/watch?v=TU2oc3D9cQg

Požiar podľa francúzskych médií vypukol pred siedmou hodinou večer. Najprv bolo masívny požiar vidno len v časti katedrály, postupne sa však rozšíril do celého objektu. Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály.

Macron zrušil prejav k národu

Na miesto rýchlo pricestoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý na poslednú chvíľu zrušil plánovaný pondelňajší prejav k národu.

Na mieste tragédie Macron vyhlásil, že jeho myšlienky sú „so všetkými katolíkmi a so všetkými Francúzmi“. „Tak, ako všetci moji spoluobčania, som dnes smutný, keď vidím, ako horí táto súčasť nás všetkých,“ dodal francúzsky prezident.

Parížska starostka Anne Hidalgo situáciu označila za „strašný požiar“ a vyzvala ľudí na mieste, aby rešpektovali ohraničenie, ktoré postavili hasiči, aby zaistili ich bezpečnosť.

K  požiaru sa na Twitteri vyjadril aj americký prezident Donald Trump, ktorý uviedol, že je to hrozný pohľad a  parížskym hasičom radil, aby hasili zo vzduchu.

Aj Parížania sa pýtali, prečo proti obrovskému požiaru nepoužili lietadlá alebo vrtuľníky s vodnými vakmi, čo je väčšinou najefektívnejší spôsob hasenia požiarov. Ich hnev sa snažila zmierniť francúzska vládna agentúra pre výnimočné situácie a odborníci vysvetľovali, že v tomto prípade použitie vodných vakov nie je možné, pretože by to mohlo spôsobiť zrútenie sa celej budovy.

Ľútosť vyjadrili aj Čaputová a Pellegrini

Peter Pellegrini na sociálnej sieti Facebook uviedol, že požiar Notre Dame je obrovskou kultúrnou stratou pre Francúzsko.

„Každé vyčíňanie živlov, ktoré ničí prácu ľudských rúk, je poľutovaniahodné. O to smutnejšie je, ak ohňu padajú za obeť nevyčísliteľné historické a kultúrne hodnoty. Pri pohľade na horiacu svetoznámu parížsku katedrálu Notre Dame je mi mimoriadne smutno a moje myšlienky smerujú k francúzskemu ľudu,“ napísal slovenský premiér.


Ľútosť nad požiarom vyjadrila aj zvolená prezidentka Zuzana Čaputová. „Trhá mi srdce, keď vidím, ako katedrála Nore-Dame horí. Slovensko stojí pri Paríži a Francúzsku,“ napísala na twitteri aj vo francúzštine.

Sympatie Francúzsku vyjadrili aj iní európski a svetoví štátnici – napríklad šéf Európskej rady Donald Tusk či britská premiérka Theresa May. „Moje myšlienky sú s francúzskym ľudom a s bezpečnostnými zložkami, ktoré bojujú s príšerným požiarom,“ napísala Mayová.

Eurokomisárka Jourová bez slov

Česká eurokomisárka Věra Jourová zase uviedla, že je bez slov a jej myšlienky sú nielen s Francúzmi, ale aj Európanmi, ktorí stratili svoje spomienky a časť kultúrneho dedičstva.


Podobne sa podľa svojho hovorcu Steffena Seiberta vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá uviedla, že katedrálu známu aj vďaka románu Victora Huga nepovažuje len za symbol francúzskej kultúry, ale aj európskej.

Francúzska katolícka cirkev vlani odštartovala naliehavú zbierku s cieľom získať financie na záchranu katedrály, ktorá sa začala rozpadať. Slávnu katedrálu budovali desiatky rokov od roku 1163. Je najnavštevovanejšou pamiatkou v Paríži a ročne si ju pozrie zhruba 14 miliónov ľudí.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, podľa médií by však mohol súvisieť s renovačnými prácami. Parížsky prokurátor už spustil vyšetrovanie príčiny požiaru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať