Video: Dorian zoslabol na hurikán tretej kategórie, na Bahamách si vyžiadal prvé obete (aktualizované)

hurikán Dorian
Mesto Freeport na Bahamách zasiahol hurikán Dorian. 2. september 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 3. septembra 10:34

Dorian v utorok zoslabol na hurikán tretej kategórie. Naďalej však pustoší Bahamy, pretože sa takmer nehýbe z miesta.

V utorok o druhej hodine ráno miestneho času (8:00 SELČ) sa centrum hurikánu nachádzalo približne 50 kilometrov severovýchodne od mesta Freeport na ostrove Grand Bahama. Odtiaľ sa od pondelka popoludnia takmer nepohol.

Rýchlosť sa znížila

Ustálená rýchlosť vetra sa mierne znížila na 193 kilometrov za hodinu, pričom v pondelok večer vietor ešte dosahoval rýchlosť 209 kilometrov za hodinu. Hurikán sa nachádza približne 160 kilometrov východne od West Palm Beach na Floride.

Americké Národné centrum pre hurikány očakáva, že sa živel počas utorka a stredy presunie „nebezpečne blízko“ k východnému pobrežiu Floridy a následne sa počas stredy večera a štvrtka presunie na sever nad pobrežie amerických štátov Georgia a Južná Karolína.

Vyžiadal si prvé obete

Hurikán Dorian si na Bahamách vyžiadal najmenej päť mŕtvych. Tamojšie úrady vyzvali obyvateľov, aby si zabezpečili kladivá, ktorými si majú v prípade zvýšenej hladiny vody spraviť dieru v podkroví.

Záchranári vyhlásili, že aj oni musia počkať, kým sa situácia trocha zlepší, aby mohli pomôcť ľuďom. „Jednoducho sa k vám nedostaneme,“ uviedol šéf polície v rozhlasovej stanici ZNS.

Bábätko uviazlo na streche

Premiér Hubert Minnis vyhlásil, že krajina čelí „historickej tragédii„, pričom škody označil za „rozsiahle a bezprecedentné„. Politik potvrdil, že najmenej 21 zranených osôb evakuovali helikoptérou.

Dorian ničil strechy, prevracal autá a zaplavil „obrovské“ množstvo domov. Tamojšie rádio prijalo viac ako dvetisíc správ od ľudí v núdzi. Medzi nimi boli aj hlásenia o päťmesačnom bábätku uväznenom na streche či starej matke so šiestimi vnúčatami, ktoré si spravili v streche dieru, aby unikli pred vodou.

Evakuovali stovky tisíc ľudí

Úrady varovali, že hurikán môže zapríčiniť sedem metrov vysoké vlny. Zrušili tiež viac ako 1300 letov a ďalších tisíc zrejme zrušia v utorok.

Výstrahy stále platia pre americké štáty Florida a Georgia, kde už nariadili evakuáciu niektorých oblastí. V Južnej Karolíne evakuovali približne 830-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom