Guvernér štátu Georgia apeluje na obyvateľov pobrežia, aby utiekli pred hurikánom Dorian

hurikán dorian
Satelitná snímka z pondelka, 2. septembra 2019 o 16:40 UTC, zachytáva hurikán Dorian. Foto: SITA/AP, NOAA

Guvernér amerického štátu Georgia Brian Kemp v pondelok apeloval na obyvateľov celého pobrežia tohto štátu, aby utiekli do vnútrozemia pred blížiacim sa hurikánom Dorian.

Mnohí ľudia povinnú evakuáciu nerešpektujú

Ten v nedeľu zosilnel na hurikán piatej kategórie, zasiahol severnú časť Bahám, kde vytrhával strechy domov a ničil elektrické vedenie a momentálne má namierené k pobrežiu viacerých štátov USA vrátane Georgie. „Toto nie je vec, s ktorou sa treba zahrávať,“ vyhlásil guvernér Kemp.

Už v nedeľu guvernér označil evakuáciu celého 161-kilometrového pobrežia pred hurikánom za povinnú. Vždy sa však aj v takýchto prípadoch nájdu ľudia, ktorí nariadenia úradov z rôznych dôvodov nerešpektujú.

Jeden z najsilnejších hurikánov v Atlantiku

Úrady v Georgii tiež rozhodli, že v utorok, keď sa očakáva vpád hurikánu na pobrežie tohto štátu, zmenia diaľnicu Interstate 16 medzi mestami Savannah a Macon na jednosmernú, aby všetky jazdné pruhy mohli slúžiť na evakuáciu obyvateľov.

Hurikán Dorian, ktorý medzičasom zoslabol, v súčasnosti sprevádza vietor s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu.

V nedeľu však vietor dosahoval rýchlosť 295 kilometrov za hodinu, čo ho zaradilo medzi najsilnejšie hurikány v Atlantickom oceáne, ktoré v histórii meraní zasiahli pevninu. Naposledy takúto rýchlosť namerali pri hurikáne v roku 1935.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brian Kemp