Ken Andre Olimb, Mikael Granlund

HERNING 8. mája (WebNoviny.sk) – Hokejoví reprezentanti Fínska zvíťazili na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku v utorkovom stretnutí B-skupiny v Herningu nad Nórskom vysoko 7:0.

Fíni na turnaji vyhrali všetky tri doterajšie zápasy a s deviatimi bodmi im patrí prvá priečka pred ďalšími favoritmi skupiny Američanmi a Kanaďanmi. Nóri zostali so ziskom troch bodov na piatej pozícii.

Fíni sa dostali do vedenia v 5. min – najproduktívnejší hráč turnaja Sebastian Aho prešiel do útočného pásma ako nôž maslom, prihral Velimu-Mattimu Savinainenovi a ten tvrdou strelou z ľavého kruhu otvoril gólový účet zápasu. O niečo viac ako tri minúty bolo 2:0, keď chybu Niklasa Roesta v rozohrávke potrestal Marko Anttila.

Fíni aj v druhej časti pokračovali v tlaku a odmenou im bol presný zásah Teuva Teräväinena po jednej minúte a jednej sekunde. O dve minúty na to nadviazal Kasperi Kapanen, syn slávneho Samiho Kapanena.

V závere II. tretiny pridali „Suomi“ ešte ďalšie dva góly – v 39. min sa radoval Markus Nutivaara a 15 sekúnd pred koncom sa dočkal prvého zásahu na šampionáte aj fínsky kapitán Mikael Granlund.

Fíni hýrili aktivitou aj v tretej dvadsaťminútovke a gólmana Henrika Haukelanda, ktorý po 40 minútach vystriedal Larsa Haugena, prekonali v oslabení v 58. min – úspešným strelcom bol Saku Mäenalanen.

Fínsko sa na šampionáte najbližšie predstaví už v stredu, o 20.15 h ho preverí domáce Dánsko. Nórsko čaká deň voľna, vo štvrtok o 20.15 h vyzve Kanadu.

MS v hokeji 2018 (B-skupina)

• Herning

Fínsko – Nórsko 7:0 (2:0, 4:0, 1:0)
Góly: 5. Savinainen (Aho, Nutivaara), 8. Anttila, 22. Teräväinen (Mikael Granlund, Koivisto), 24. K. Kapanen (Heiskanen, Rantanen), 39. Nutivaara (Rantanen, Mikael Granlund), 40. Mikael Granlund (Teräväinen, Honka), 58. Mäenalanen (Manninen)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Olenin (Rus.) – Jensen (Dán.), Oliver (USA), 4317 divákov