Viac ako štvrť milióna obyvateľov Slovenska žije v zahraničí, najviac odchádzajú ženy a slobodní ľudia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Woman traveler walking alone with suitcase bag. Travel weekend vacation trip.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slováci s trvalým pobytom v Bratislave vykazujú najnižšie podiely súčasného pobytu v zahraničí. Do zahraničia sa veľmi nesťahujú ani obyvatelia Malaciek (2,5 percenta obyvateľov okresu žije v zahraničí), Senca (2,5 percenta obyvateľov okresu žije v zahraničí) či Hlohovca (2,6 percenta obyvateľov okresu žije v zahraničí).

Skupiny odchádzajúcich

Podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 odchádzajú do zahraničia prevažne Slováci so stredoškolským vzdelaním s maturitou.

Predstavujú tak viac ako 32 percent, teda viac ako 85 800 ľudí. Za nimi sa umiestnili Slováci s vysokoškolským vzdelaním – 31 percent, čo je viac ako 81 900 ľudí.

Zo Slovenska do zahraničia odchádzajú najmä slobodní obyvatelia, ktorých je viac ako 152 100 a s podielom cez 57 percent.

Ďalšou veľkou skupinou odchádzajúcich sú obyvatelia s rodinným stavom ženatý alebo vydatá – 33 percent. Z obyvateľov žijúcich na súčasnom pobyte v zahraničí je 87 percent v produktívnom veku, čo predstavuje viac ako 230-tisíc ľudí.

Ako ďalej informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder, z hľadiska ekonomickej aktivity obyvateľov so súčasným pobytom v zahraničí tvoria najväčšiu časť pracujúci (okrem dôchodcov) s podielom takmer 61 percent.

Pracujúci aj osoby v domácnosti

Ďalšou početnou skupinou sú osoby v domácnosti, ktoré tvoria 15,6 percenta, čo je viac ako 41 200 ľudí. V rámci tejto skupiny prevažujú ženy – 68,6 percenta oproti 31,4 percenta mužov.

Viac ako štvrť milióna obyvateľov Slovenska žije v zahraničí. Z celkového počtu, viac ako 5,4 milióna obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, sa viac ako 264-tisíc zdržiava na súčasnom pobyte v zahraničí.

Z toho vyplýva, že takmer každý 20. Slovák býval na súčasnom pobyte v čase sčítania mimo našej krajiny. Z výsledkov SODB 2021 taktiež vyplýva, že v zahraničí žije viac žien ako mužov.

Žien so súčasným pobytom v zahraničí žije viac ako 140 700, čo predstavuje podel viac ako 53 percent, mužov je viac ako 123 500, čo je podiel nad 46 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jasmína Stauder